Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dahl Roald

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Dahl Roald
 
Osobnost: Dahl Roald
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Známý anglický povídkář Roald Dahl se narodil 13.9 1916 v jižním Walesu norským rodičům. Psát začal za války v době diplomatického působení ve Washingtonu. První povídková sbírka Přepínám ( Over to You, 1946 ) čerpá z jeho vlastních zkušeností válečného pilota. S velkým čtenářským úspěchem se setkaly Dahlovy povídkové soubory Člověk jako vy ( Someone like you, 1953 ) a Líbej mě, líbej ( Kiss Kiss, 1960 ), který dal r.1969 název českému výboru z těchto knih. Zatímco tyto horrové povídky charakterizuje jedovatá bizarnost, jsou příběhy sbírky Milostné rošády ( Swith Bitch, 1974 ) povídky o "bezbolestné bolesti", v různých hávech obměňující české přísloví "kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá".Jsou to mistrné černohumorné grotesky, které leckdy připomenou vycizelované arabesky Poeovy. V r. 1979 vydal Dahl svůj první román Můj strýček Oswald ( My Uncle Oswald ). Je též autorem řady velice oblíbených knížek pro děti.
Hodnocení: (hodnotilo 64 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info