Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Toman Karel

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Toman Karel
 
Osobnost: Toman Karel
Datum vložení: 22.4.2006
 

 

Vlastním jménem Antonín Bernášek. Narodil se 25.2. 1877 v Kokovicích u Slaného v rolnické rodině. Studoval na gymnáziu ve Slaném a Příbrami – již zde se začínají objevovat jeho první literární pokusy. Začal studovat práva v Praze, ale studium nedokončil, žil bohémským životem. Sblížil se s anarchistickým kruhem literátů kolem S. K. Neumanna. Podnikl dlouhou cestu do Berlína, Holandska, Anglii a Paříži a o svých zážitcích napsal několik fejetonů do českých anarchistických novin. Peníze získával z krátkodobých zaměstnání, jež většinou z vlastní vůle opustil. V roce 1917 vstoupil do redakce Národních listů. Po válce z redakce odešel, několik let pracoval v knihovně senátů, poté se nechal penzionovat. Po osvobození byl jmenován národním umělcem. V roce 1945 definitivně uspořádal své básně. Zemřel 12.6. 1946.

Karel Toman se velmi soustředil k lyrické poezii, dokonce i jeho žurnalistické projevy se blížily k básním v próze. V jeho prvotině Pohádky krve (1898) se vyrovnává s básnickou dekadenci. Zato ve sbírkách Torzo života (1902) a Melancholická pouť (1906) se již setkáváme s poezií z generace anarchistických buřičů, s kolektivní revoltou, odporem ke společnosti. Ve sbírce Melancholická pouť básník vyjadřuje svůj pocit společenského vyděděnce.

Sbírka Sluneční hodiny (1913) představuje novou etapu Tomanovy tvorby, dochází k pokusu o sjednocení revolty a tradice.

Období první světové války mělo vliv i na Tomanovu tvorbu, změnila se především tématika. Ve sbírkách Verše rodinné a jiné (1918) a Hlas ticha (1923). Toman sleduje, jak se válka a společenské převraty odrážejí v osudech prostých lidí. Sbírka Měsíce (1918) vznikla také za války, má 12 částí. Jeho poslední sbírkou je Stoletý kalendář (1926).
ikona mailu Poslat mailem    ikona tiskárny Vytisknout               Přidej vlastní referát
Hodnocení: (hodnotilo 26 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)
 
 
 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy | Au-pair | Vysoké školy
Kontakt | Přidej vlastní referát | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: pohodlne-pujcky.cz | Dovolená Bibione | Cestovatelský Norimberk.info