Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nováková Teréza

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Nováková Teréza
 
Osobnost: Nováková Teréza
Datum vložení: 22.4.2006
 

 

Dívčím jménem Lanhausová. Narodila se 31.7. 1853 v Praze v česko-německé rodině. Dokonalá znalost němčiny, angličtiny a francouzštiny ji umožnila sledovat evropskou literaturu, později i překládala. Po svatbě roku 1876 se odstěhovala se svým mužem do Litomyšle. Velkým vzorem jí byla Karolína Světlá. Svou literární a veřejnou činnost zahájila roku 1882. Více než 30 let se poté podílela na úsilí o všestranné zrovnoprávnění ženy. Dále se snažila zachránit lidovou kulturu před tlakem průmyslové výroby a nivelizace. V Litomyšli strávila celých 19 let, po smrti manžela se vrátila do rodné Prahy. Nováková postupem času přilnula k východním Čechám až se stal východočeský venkov nejvlastnějším autorčiným domovem. Zemřela 13.11. 1912.

V dílech Terézy Novákové se velmi často objevují náměty z městského života – Z měst i ze samot (1890), Maloměstský román (1890).

Její umělecké dozrání znamenaly povídky psané od roku 1893 a vydané v knize Úlomky žuly (1902). Velmi známá je povídka „Drobová polévka“ , kde je vylíčena chudoba rodiny. Stará matka čeká až ji zámožný syn pošle výslužku ze zabijačky, ale stále nic neposílá. Matce je líto, že na ni zapomněl. V povídce je vylíčen vztah rodičů s dětmi.

Vedle povídek spolupracovala na sborníku Východní Čechy a je autorkou několika východočeských románů:
Děj románu Jan Jílek (1898) se odehrává v 18. století. Román Jiří Šmatlán (1900) je příběh člověka přemýšlivého, nábožensky založeného, který přemýšlí o tom, jak nejlépe uspořádat společnost, hledá neustále pravdu. Seznamuje se střízlivým ateistou Hamerníkem, který ho seznamuje s učením socialismu. Román Na Librově gruntě (1901) pestře vykresluje východočeský venkov v letech 1847-53. Autorka zde ukazuje tehdejší rozvrstvení na vesnici, líčí rozpor mezi sedláky a chudinou. Látkově i myšlenkově nejbohatší autorčin román Děti čistého živého (1907) se odehrává na Prosečsku v letech 1860-1900. Hlavními hrdiny jsou členové náboženské sekty, která neuznává žádnou církev a hledá dobro a spravedlnost na zemi. Hlavní myšlenkou díla je touha člověka po lepším životě. Životopisný román Drašar (1910) zachycuje osudy vlasteneckého kněze Josefa Justina Michla (Drašar).
ikona mailu Poslat mailem    ikona tiskárny Vytisknout               Přidej vlastní referát
Hodnocení: (hodnotilo 13 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)
 
 
 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy | Au-pair | Vysoké školy
Kontakt | Přidej vlastní referát | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: pohodlne-pujcky.cz | Dovolená Bibione | Cestovatelský Norimberk.info