Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jánský Jan

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Jánský Jan
 
Osobnost: Jánský Jan
Datum vložení: 20.5.2006
Referát vložil: Iveta

 

Jan Jánský
(* 3.04.1873 - + 8.09.1921)

Český lékař, psychiatr a neurolog. Objevitel čtyř základních krevních skupin. Jan Janský (3.4.1873 - 8.9.1921) "Objevitel krevních skupin"

Jan Janský, český lékař, psychiatr a neurolog, objevitel čtyř základních krevních skupin, se narodil 3. dubna roku 1873 v Praze v rodině obchodníka. V mládí Janský studoval gymnázium, po maturitě pak pokračoval ve studiích na lékařské fakultě pražské univerzity - absolvoval v roce 1898, poté Janský nastoupil v roce 1899 jako lékař na psychiatrickou kliniku v Praze. Jako psychiatr se Jan Janský od počátku své lékařské praxe zabýval vztahem mezi aglutinací (shlukováním) krve a duševní nemocí - po několikaletém výzkumu pak dospěl k poznání, že tento vztah neexistuje, tedy že srážení krve nelze dávat do nijaké souvislosti s duševním onemocněním člověka - vzniklo vědecké pojednání Hematologická studie u psychotiků, v níž jako víceméně vedlejší produkt své výzkumné činnosti Jan Janský objevil čtyři základní krevní skupiny (neoznačil tak, jak je tomu dnes, tedy A, B, AB a 0, ale přiřadil jim římské číslice I., II., III., IV.). Tento zásadní objev však nebyl oceněn - Jan Jánský se sám výzkumu krve dále nevěnuje. V roce 1914 se Jan Janský stal profesorem pražské České univerzity a zástupcem přednosty psychiatrické kliniky, ve stejném roce, kdy vypukla 1. světová válka. Po skončení první světové války Jan Janský nastoupil na místo přednosty neuropsychiatrického oddělení Vojenské nemocnice v Praze, ale tři roky nato, 8. září roku 1921 v Černošicích nedaleko Prahy zemřel (na následky anginy pectoris). V roce 1921 pak americká lékařská komise uznala Jánského prvenství v objevu krevních skupin (Janský byl upřednostněn před rakouským lékařem K. Landsteinerem, který objev krevních skupin učinil již před Janským, ale rozlišil pouze tři, nikoli čtyři základní krevní skupiny).
ikona mailu Poslat mailem    ikona tiskárny Vytisknout               Přidej vlastní referát
Hodnocení: (hodnotilo 335 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)
   Referáty na stejné téma:
Jánský Jan Jánský, Jan 304 slov
 
 
 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy | Au-pair | Vysoké školy
Kontakt | Přidej vlastní referát | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: pohodlne-pujcky.cz | Dovolená Bibione | Cestovatelský Norimberk.info