Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jiří z Poděbrad

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Jiří z Poděbrad
 
Osobnost: Jiří z Poděbrad
Datum vložení: 25.9.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jiří z Poděbrad

Český král vládnoucí v letech 1458-1471. Převratnost Jiříkova zvolení za krále spočívá v tom, že byl pouhý pán, nikoli příslušník vévodského rodu či vládnoucí dynastie. Ve snaze obnovit zemi vystupoval Jiřík coby vládce „dvojího lidu“ (katolíků i husitů). Přezdívali mu „husický král“. Jeho vizí sjednocené Evropy, tvořící hráz proti osmanské expanzi, papež odmítl. Po likvidaci odboje české katolické šlechty jej papež Pavel II. prohlásil za sesazeného z trůnu a poštval proti němu Jiřího zetě a dřívějšího spojence, uherského krále Matyáše Korvína. Do českých dějin se Jiří z Poděbrad zapsal jako státník ovládající diplomatické finesy a vizí spojené Evropy předstihl svou dobu.Hodnocení: (hodnotilo 541 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info