Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Stašek Antal

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Stašek Antal
 
Osobnost: Stašek Antal
Datum vložení: 11.11.2005
 

 

Básník, autor povídek a románů.

Vlastním jménem Antonín Zeman. Narodil se 22.7.1843 ve Stanovém u Vysokého nad Jizerou jako nejstarší z deseti dětí. Studoval na gymnáziu v Jičíně, později v Krakově, kde bydlel u svého strýce. Po maturitě studoval práva v Praze. Při studiích učil na českém dívčím ústavu český jazyk a dějiny a krátce pracoval i v redakcích novin. Univerzitu dokončil v Krakově roku 1866. Následně pracoval v advokátní kanceláři v Kolíně, poté v Praze u Josefa Friče a poté v Roudnici, Semilech. Často hájil zájmy českých lidí proti německým továrnám. V letech 1874-75 působil v Petrohradě jako vychovatel. Rusko navštívil ještě v roce 1889 a 1897.
Antal Stašek byl činný nejen veřejně, ale i politicky. V letech 1889-95 byl zemským poslancem za staročeskou stranu, v roce 1918 se stal členem revolučního Národního shromáždění. Roku 1913 se přestěhoval do pražské Krče, kde bydlel společně se svým synem Ivanem Olbrachtem a s H. Malířovou. Zde pokračoval v literární činnosti. Zemřel v Praze 9.10.1931.
Antal Stašek tvořil téměř sedm desetiletí. Jeho tvorba vycházela s českého Podkrkonoší. Snažil se českému čtenáři objasňovat základní životní, mravní a společenské otázky.
Stašek začal svou tvorbu verši, v nichž podněcoval hrdost a vzdor. Velmi mu byl blízký vesnický život, z počátku ve veršované epice: Václav (1872) – děj se odehrává r. 1848 a za doby bachovského absolutismu, Z doby táborů (1884),mnoho dalších epických básních vyšlo pod titulem Co minulo a nevrátí se víc (1928).
Mnohem významnější je Staškova próza:
Švec Matouš (1876) – obrázek z krkonošské vesnice, povídka uveřejněna v Lumíru
Nedokončený obraz (1878) – první Staškův román řešící vztah inteligence a lidu, oceňovaný jako jeden z počátků české vesnické a sociální realistické prózy
Prvním vrcholným Staškovým dílem je cyklus povídek Blouznivci našich hor (1895). Dalším jeho významným románem je sociální román V temných vírech (1900), kde sleduje odpor dělníků proti kapitálu. Tématem další knihy Na rozhraní (1908) je tvrdý hospodářský, sociální a národnostní zápas na malém městě, důsledek vzestupu dělnického hnutí a stupňování napětí mezi německým a českým národním cítěním.
Následovaly povídky Otřelá kolečka (1912), román Stíny minulosti (1922). Po světové válce napsal Antal Stašek nejlepší knihy. Kulturní a osobní zážitky tvoří základ vynikajících Vzpomínek (1925), jejichž kapitoly vznikaly přes čtyřicet let. A konečně, jeho neznámější román O ševci Matoušovi a jeho přátelích (čas.1927, knižně 1932) – rebelantská historka ze svého rodiště. Po tomto románu připravoval Antal Stašek ještě román Dozvuky (1931), obraz živelného lidového povstání za první světové války, ale ten bohužel už nestačil dokončit.
ikona mailu Poslat mailem    ikona tiskárny Vytisknout               Přidej vlastní referát
Hodnocení: (hodnotilo 52 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)
 
 
 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy | Au-pair | Vysoké školy
Kontakt | Přidej vlastní referát | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: pohodlne-pujcky.cz | Dovolená Bibione | Cestovatelský Norimberk.info