Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Gulliverovy cesty

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Gulliverovy cesty
 
Autor: Jonathan Swift
Název díla: Gulliverovy cesty
Datum vložení: 15.1.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Imaginární cestopis poprvé vydaný v roce 1726. Jedná se autorovo nejznámější dílo. Skládá se ze čtyř oddílů v nichž smyšlený kapitán Lemuel Gulliver vypráví o neuvěřitelných dobrodružstvích, které prožil u liliputánských trpaslíků, brobdingnackých obrů, hvězdářů na Létajícím ostrově a následně u moudrých koní Hvajninimů. Cesty trvaly celých šestnáct let a sedm měsíců.

1.díl: Cesta do Liliputu
Zprvu Lemuel Gulliver vypráví o sobě, že se oženil, o své rodině a jak se dostal k cestování. Svou první plavbu nezahájí šťastně, ztroskotá a doplave do země liliputánských trpaslíků, kteří ho zajmou. Do vězení se za kapitánem vypraví liliputský císař, který nařídí, že se kapitán musí naučit jejich řeči. Postupem času si liliputáni kapitána oblíbí a pustí ho za jistých podmínek na svobodu. Kapitán jede do hlavního města Mildenda, kde nabízí císaři svoje služby ve válkách. Gulliver je úspěšný, zkoumá vědu a zákony, je vyznamenán vysokou hodností. Náhle se však dozví, že má být obžalovaný z velezrady a uteče do sousední země a čeká na vhodnou chvíli, jak odejít zpět do Anglie. To se mu nakonec také podaří.

2.díl: Cesta do Brobdingnagu
Gulliver se doma nezdržel dlouho a vydává se na svou druhou plavbu. Jejich loď zastihne velká bouře a posádce dojde zásoba pitné vody. Gulliver vyráží v malém člunu prozkoumat okolní krajinu, zda nenalezne zdroj pitné vody. Dopluje na břeh a je zajat jedním domorodcem, který ho odvede k jednomu sedlákovi. Gulliver se dostal do země obrů na ostrově Brobdingrad. Žije u sedláka a seznámí se s jeho dcerou. Tím, že Gullivera sedlák za peníze ukazoval, procestoval kapitán celou zemi obrů. Gulliver se zalíbí královně, a ta ho od sedláka koupí a daruje králi. Gulliver se takto dostane ke dvoru, kde se těší velké přízni. Podává návrhy na obnovu starých map, vypráví králi o Evropě a zároveň zjišťuje, jak je král nevzdělaný. Nakonec se kapitán vrací opět do Anglie.

3.díl: Cesta do Laputy, Balnibarbi, Luggnagu, Glubbdubdrib a Japonska
Gulliver se vydává na svou třetí plavbu. Je zajat piráty a přijíždí na létající ostrov Laputu. Gulliver poznal, že Lapuťané jsou velmi vzdělaní, ze znají matematiku, hudbu, mají moderní filozofii a hvězdářství. Gulliver se dostane do Balnibarbi, kde navštíví akademii plnou bláznivých vědců. Gulliver přichází s několika návrhy a ty jsou uctivě přijaty. Potom se dostane na ostrov Glubbdubdrib, na ostrov čarodějů a kouzelníků,kde má možnost mluvit s duchy. Zde je přijat guvernérem a začíná s opravou dějin. Poté se plaví do Lugnaggu, kde pozná několik nesmrtelných lidí, pak do Japonska odkud se vrací na holandské lodi do Amsterodamu a následně do Anglie.

4.díl: Cesta do země Hvajninimů
V Anglii se opět dlouho nezdrží a odplouvá na svou čtvrtou, poslední, plavbu. Na lodi se proti Gulliverovi posádka spikne a vysadí ho na neznámé pevnině. Gulliver se setkává s podivnými zvířaty – Jahuy, což jsou zdivočelí lidé, kteří slouží moudrým mluvícím koním, Hvajninimům. Gulliver je ubytován u jednoho Hvajninima a pomáhá mu. Na jeho rozkaz mu vypráví o Anglii, o anglických poměrech, vykládá mu anglickou ústavu. Gulliver se zde vyznává z velké lásky k vlasti. Gulliver pozoruje, jak jsou Hvajninimové ctnostní a rozmlouvá s nimi. Jednoho dne mu ale moudrý kůň oznámí, že musí odcestovat ze země. Nešťastný Gulliver ze země odjíždí ze země pryč. Cesta se stává velmi nebezpečnou, ale nakonec zdárně dopluje do Nového Holandska. Rád by se zde usadil, ale je poraněn šípem, zajat a odvlečen na portugalskou loď. Nakonec se opět dostává do rodné Anglie.


Hodnocení: (hodnotilo 492 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Gulliverovy cesty Swift, Jonathan 347 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info