Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Všechny řitě světa i ta má

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Všechny řitě světa i ta má
 
Název díla: Všechny řitě světa i ta má
Datum vložení: 12.4.2006
 

 

Kniha Všechny řitě světa i ta má byla vydána roku 1973 nakladatelstvím Black Sparrow Press v Kalifornii v originále pod názvem South of No North. U nás byla kniha vydána nakladatelstvím Pragma. Kniha se skládá z 27 povídek, jejímž hlavním hrdinou, jako ve většině Bukowského knížkách, je Henry Chinaski. Henry nežije na výslunní a umožňuje nám zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné a spodní stránky. Také tato jeho kniha je o lidech dole a ukazuje nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od neustále proklamovaného „Amerického snu“. Kniha se jmenuje podle stejnojmenné povídky.
Charakteristika povídek v této knize je podobná jako u jeho ostatních děl. Vše je psané jednoduše a téměř na každé druhé řádce najdeme nějaké nespisovné, spíše vulgární slova. Povídky se týkají denního rutinního života hlavního hrdiny, který se setkává se stejně pochybnými a stejně se bavícími lidmi. Zasazení povídek je většinou do bytu samotného Chinaskiho, nějaké jeho „přítelkyně“, které sám nazýval vými „kurvičkami“ nebo do nějaké hospody, restaurace, nočního baru či klubu. Dá se říci, že třetinu života Chinaski prospal, třetinu prosouložil a poslední třetinu propil a prozvracel. Takto krátkým způsobem se dá krátce charakterizovat hlavní postava. Jeho známí, z kterými se stýkal, byli dosti podobní. Chinaski také rád vsázel na koně, čímž si občas velice vydělával, peníze však stejně skončily někde v obchodě za lahve vína a krabičky cigaret.
V jedné z povídek se dokonce objevuje Ernest Hemingway, s kterým Henry zápasí v ringu. Povídka se nazývá Klasa.
Jedna ze zajímavějších povídek se jmenovala Tudy se nejde do ráje a byla o mladé atraktivní ženě, které si za velký peníz pořídila malé živé figurky, které se chovali uplně stejně jako lidé. V baru se seznámila s Chinaskim a kde jinde by skončil příběh než u ní doma.
Ukončení většiny povídek je uděláno zvláštním způsobem. Většinou nějakou hláškou, která jednoduchá a vystihující.
Kniha se mi celkem líbila i když ze začátku jsem měla problémy se čtením vulgárních slov, která člověk jen tak někde napsané nevidí. Povídky měli děj a celkem i zajímavé zápletky i když se vlastně všude jednalo o sex a alkohol.
Životopis spisovatele: Charles Bukowski
Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info