Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

oidipus

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > oidipus
 
Název díla: oidipus
Datum vložení: 25.1.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Opuštěný chlapec Oidipus, kterého najde pastýř a přinese ho korintskému králi Polybovi a královně Meropé, kteří nemají vlastní děti. Až po letech se Oidipus dozví o této skutečnosti a rozhodne se zjistit pravdu o svém původu. Krutá věštba mu předpoví, že zavraždí svého otce a bude se milovat se svou matkou. Osud ho neúprosně vede do Théb, cestou tam zabije starce.
Nakonec se Oidipus stane králem a druhým manželem vdovy po králi Láiovi. Ve městě vypukne morová epidemie. Slepý věštec Teiresiás mu řekne, že ve starém muži zavraždil svého otce a oženil se s vlastní matkou. Oidipova matka a manželka se oběsí, Oidipus si v zoufalství vypíchne oči a odchází do světa jako tulák.

Hodnocení: (hodnotilo 10 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info