Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Tchaj-pan

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Tchaj-pan
 
Název díla: Tchaj-pan
Datum vložení: 13.4.2006
 

 

Postavy:
Dirk Struan = Tchaj-pan;
Mej-mej (tchaj-tchaj)
Rob Struan + Sarah;
Culum Struan + Tess Brocková
Tyler Brock + Liza + Lillibet + Gorth
Cooper; Tillman; Shevaun S.; Longstaff; Sergejev
Horatio Sinclair; Marry S.; Glessing
Aristotle; kapt. Orlov; Gordon-čchen; Ťing-kuej

Tchaj-pan je klasický román s množstvím postav. Spolu s jeho hrdiny se ocitáme v 1.polovině 19.st. (1841) v exotickém prostředí Číny. Angličtí obchodníci a vojáci po první opiové válce obsadili Hongkong. Nejmocnější muž Dirk Struan vede svou úspěšnou firmu Vznešený dům a je oslovován titulem Tchaj-pan. Spolu se svou milenkou Mej-mej se snaží udržet Hongkong jako britskou kolonii a čilý obchod v Kantonu a Macau. Musí však čelit nástrahám jak z čínské strany, tak ze strany konkurence. Zápasit musí i s malárií, která se v Happy Valley (nové městě které založil) rozšíří. Nebezpečné jsou i triády, čínské tajné organizace bojující proti císaři. Brock (majitel konkurenční firmy, který je věčně druhý) chce Vznešený dům zničit a připojit pod svou firmu. Otvírá se mu volná cesta po smrti Dirka Struana, kerý zahyne při velkém tornádu spolu se svou milenkou. Bude Dirkův syn Culum (který si vzal za manželku Brockovu jedinou dceu) dost silný a udrží si proti němu své postavení tchaj-pana? O tom už se zde nedočteme.

Dirk Struan (Tchaj-pan) se vyznačuje svou chytrostí a odvahou. Svou firmu vybudoval na základech své pašerácké minulosti (stejně jako Brock). Vždy je ale o krok rychlejší a chytřejší než Brock. Panuje mezi nimi otevřené nepřátelství, které hraničí s tohou po smrti konkurenta. Situace mezi oběma rivaly se zančně zkomplikuje když se Dirkův syn Culum zamiluje do Brockovy dcery.
Životopis spisovatele: James Clavell
Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info