Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Král krysa

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Král krysa
 
Název díla: Král krysa
Datum vložení: 13.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Ústřední postavou tohoto románu je desátník King zvaný Krysa. Děj je situován do japonského zajateckého tábora na Dálném východě, v němž bylo internováno na osm tisíc spojeneckých (převážně anglických a australských) vojáků. Hlavní hrdina je ovšem příslušníkem armády americké. Napětí mezi Američany, Angličany, Australany, Japonci a domorodci a samozřejmě mezi nižšími a vyššími šaržemi je jednou z nosných a čtenářsky přitažlivých rovin textu. Román se sice opírá o reálné skutečnosti, ale dostatečný časový odstup od válečné reality a obecný náhled autora činí z textu dílo fiktivního a nikoli dokumentárního charakteru.

Základní tematické napětí textu spočívá v konfrontaci dvou životních, společenských etických modelů, dvojí morálky. Jednu představuje tradiční model anglické kastovní morálky přezírající vše neanglické a nearistokratické. Ten ovšem v extrémních podmínkách táborového života neobstojí. Obdobně ztroskotá i model křesťanský – stejně jako model výše charakterizovaný je pokrytecký a reálně neúčinný. „Bohem“ tábora je americký desátník King, prototyp amerického byznysmena. Budeme-li nahlížet na text z pohledu anglického poručíka Petra Marlowa, lze ho označit i za „Erziehungsroman“. Přirozeným Petrovým „učitelem“ je právě King. Ten ztrácí svou výjimečnou pozici mezi spoluvězni až v samém závěru románu – zrušením tábora.

Balancování textu na hranici fikce a reality podtrhuje dominantní obraz krysy. V prvním tematickém plánu tu je krysa jako zvíře (King zřídí v podzemí tábora krysí farmu a prodává krysí stehýnka jako vybranou lahůdku pod názvem rusa tikus – myší jelen – za mimořádnou cenu některým důstojníkům; prodej krysích stehýnek zde plní i funkci jakési pomsty těch, kteří jsou dole, vůči těm, kteří se nad ně vyvyšují). Zároveň lze Kingův přídomek Krysa vnímat jako kritiku Kingovy amorálnosti. Podle modelu amerického realismu, pragmatismu a byznysmenství je ovšem krysa symbolem „chytrosti, štěstí a síly dohromady“. Tak sice autor charakterizuje nejschopnějšího z krysích samců Adama v závěru svého románu, ale právě těmito vlastnostmi se stal králem zajateckého tábora i desátník King.

Životopis spisovatele: James Clavell
Hodnocení: (hodnotilo 18 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Král krysa Clavell, James 1145 slov
Král Krysa Clavell, James 308 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info