Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kapitánská dcerka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kapitánská dcerka
 
Název díla: Kapitánská dcerka
Datum vložení: 30.3.2006
Referát vložil: Verča

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Historická novela odehrávající se na pozadí rolnického povstání z let 1773-75, vedeného Jemeljanem Pugačovem. Griňova pošle jeho patriarchální otec sloužit ve vojsku. Hrdina zde získává prvé životní zkušenosti, poznává v lidech dobro i zlo, náhodně se sblíží s budoucím vůdcem povstání Pugačovem, kterému prokáže nevelkou laskavost, a zamiluje se do chudé dívky, dcery kapitána v zapadlé pohraniční pevnosti. Pugačov obsadí pevnost a Griňova ze sympatie propustí. Hrdina se připojí k vládnímu vojsku, avšak při zprávě, že jeho dívce hrozí nebezpečí, vydá se mezi povstalce. U Pugačova dosáhne, že smí dívku převézt z dosahu válečných událostí, ale brzy nato je sám zatčen a odsouzen, protože byl nařčen ze spojenectví s Pugačovem. Po naléhavé prosbě jeho dívky ho osvobodí carevna Kateřina II.
Novela má formu rodinných zápisků, jež Puškina lákala již v Evženu Oněginovi, neboť odpovídala jeho vidění světa - nejcennější lidské vztahy vznikají podle něho ve sféře osobních kontaktů, sympatií, rodiny a lásky.


Životopis spisovatele: Alexandr Sergejevič Puškin
Hodnocení: (hodnotilo 92 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 514 slov
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 368 slov
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 888 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info