Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Královna Margot

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Královna Margot
 
Název díla: Královna Margot
Datum vložení: 15.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Příběh tohoto románu se odehrává letech 1572-1574.
Začíná politickou svatbou princezny Markéty z Valois a Jindřicha Navarrského. Tato svatba byla jen léčkou a druhou noc se odehrála pověstná Bartolomějská noc, kde došlo k masovému vraždění hugenotů. Všechny události jsou poznamenány intrikami královny-matky Kateřiny Medicejské, která dala zavraždit matku Jindřichy Navarrského. Její slabošský syn Karel IX. jen pobaveně přihlíží. V Louvru panuje atmosféra strachu a podezřívání. Královi bratři nejsou spokojeni se svým postavení, oba touží po moci a po francouzském trůnu. Tím spíše, že královo zdraví bylo velice chatrné. Královna matka ale straní jednomu z nich vévodovi D´Anjou před vévodovi D´Alencon.
Jindřich Navarrský byl protestant a po Bartolomějské noci musel konvertovat ke katolické církvi. Královna matka ho nemá vůbec ráda. Od astrologa Reného se dovídá, že všichni její synové zemřou a že králem Francie bude Jindřich Navarrský. Aby tomuto předešla, tak se snaží zbavit Jindřicha a chystá na něho léčky. Nejdříve v podobě otrávené rtěnky své milenky baronky De Sauve. Později ho chce zabít přímo v jeho pokoji svým nájemným vrahem Maurovelem. Ovšem ten den Jindřich zachrání život králi Karlovi IX. na lovu a ten, který jeho rozsudek podepsal ho zachrání. Od té doby má Karel velmi rád Jindřicha. Královna ho nesnáší ještě víc, a tak poradí svému synovi vévodovi D´Alencon, aby dal Jindřichovi otrávenou knihu do pokoje, Jindřich, když ji bude číst si bude muset naslinit prsty, aby od sebe odlepil listy. Ovšem tento plán opět nevyšel, protože Karel IX., jelikož byl přítel Jindřicha Navarrského, tak ho šel navštívit do jeho pokoje, ovšem nenašel tam Jindřicha, ale tu knihu, kterou si odnesl do pokoje a tam ji četl, když odešel, jeho pes tu knihu roztrhal a chcípl. Když se Karel vrátil a uviděl to, dal zavolat doktora a ten mu řekl příčinu. Karel zjistil, že je otráven a později zjistil také kým. Jed působil velmi pomalu a bolestně, měl bolesti ve svalech, zvracel a potil krev. Karel se chtěl pomstit své rodině, tak poslal mladšího bratra vládnout do Polska a nejmladšího bratra do Navarrska, aby až zemře, vládl Francii Jindřich. Také, aby nenastal skandál, tak svedl vinu své nemoci na hraběte De La Mole, který byl zároveň milencem Markéty a jeho přítele hraběte De La Coconnas.
Kniha se mi líbila, přestože je docela obsáhlá, tak není rozhodně nezáživná. Líbí se mi na ni, že se autor nezabýval příliš moc popisováním prostředí nebo charakterů osob. V knize je hodně velký kontrast mezi osobami.
Životopis spisovatele: Alexandre Dumas
Hodnocení: (hodnotilo 14 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Královna Margot Dumas, Alexandre 423 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info