Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

O mé rodině a jiné zvířeně

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > O mé rodině a jiné zvířeně
 
Autor: Gerald Durrell
Název díla: O mé rodině a jiné zvířeně
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavy:
Gerald Durrel: Je hlavním hrdinou celého vyprávění a vypravěčem. V popisované době je mu okolo deseti let. Už ve svém ranném věku v sobě objevil malého biologa a ochránce přírody.
Paní Durrelová: Matka čtyř dětí. Larryho (23), Leslieho (19), Margo (18), a Geralda, svérázná a neobyčejně klidná dáma.

Prostředí a čas děje: Korfu, počátek 20. století.

Děj:
Kniha začíná příjezdem rodiny Durrellových z Anglie na ostrov Korfu. Po počátečních nesnázích najdou vhodný dům k bydlení. Je to jahodově růžová vila. Gerald se seznamuje se zahradou a jejími obyvateli a celá rodina s obyvateli ostrova. Ale nejen zahrada se stává útočištěm mladého biologa. Jsou jím i olivové háje, louky, pláže a chaty a domky domorodců. Zjišťuje, že obyvatelé jsou velmi svérázní, originální a příjemní lidé. Tlustá a veselá přadlena Agathi, starý dobrosrdečný Yani i lovec zlatohlávků. A nejen lidé mu dělají společnost. Je to i želvička Achilles, holub Quasimodo a hlavně pes Roger.
Gerald má i školní povinnosti. Protože ale na ostrově není škola, učí ho série domácích učitelů a přátel rodiny. jedním z nich je Theodor Stefanides, nadšený biolog, který si s Geraldem výborně rozumí.
Pak se rodina přestěhuje do narcisově žluté vily. Není sice v tak bezvadném stavu jako předchozí, ale zato je větší, což se takové rodině navíc s velkým počtem návštěvníků hodí. Celý dům je neustále pod palbou zvířecích objevů našeho hrdiny, jako jsou škorpióni, sklípkani, různé kukly, larvy a podobně. To vede rodinu k tomu, že mu přidělí vlastní pokoj.
Svých narozenin Gerald využije k získání potřebného studijního náčiní, hlavně loďky, na které pak podniká výlety do zátok a ke korálovým útesům a tak shromažďuje další biologické úlovky. Nejsou ale správné narozeniny bez překvapení, a tím jsou psí dvojčátka, která dostanou jména Bobek a Blink. Po nějakém čase se rodina probírá korespondencí a narazí na dopis nenáviděné pratetičky Hermiony. Píše, že na doporučení lékařů zavítá k nim na ozdravný pobyt. Proto se Durrellovi přestěhují do menší, sněhobílé vily, a tetičce odpoví, že bohužel již nemají místo.
Ve sněhobílé vile se Geraldovým zvířecím miláčkem stane gekon Geronimo. Ten svede dopodrobna popisovaný zápas s kudlankou Cecílií, který vyhraje. Také Gerald vyhraje jeden zápas, a to když přemluví svého učitele, aby mu dal hodinu zápasení. Učitel skončí se dvěma zlomenými žebry, ale jinak bez trvalé úhony na zdraví. Přibude další zvíře do rodiny, tentokrát fenka Dodo, která se spolu s mladým Blinkem postará o nový přírůstek do psí společnosti. Na jednom ze svých výletů se Gerry seznámí se zvláštním mužem a jeho pelikánem. Ze zvláštního muže se vyklube příjemný muž, vrah své ženy Kosta Panopulos, který Gerrymu pelikána věnuje. Durrellovi uspořádají velkou vánoční oslavu, kterou jim značně zamotá přítomnost několika druhů Gerryho zvířat v domě. Náhle nastane v životě celé rodiny prudká změna. Gerald již ukončil vzdělání, kterého se mu na Korfu mohlo dostat a proto všichni odjíždějí zpět do Anglie. A tím příběhy končí.

Hodnocení: Kniha se mi líbila a dost jsem se při její četbě zasmála. Více mne ovšem bavily pasáže věnované rodině, než popisování anatomie zvířat.

Ukázka: „Co se stalo Lesliemu?“ zeptala se máti.
Nezůstala na pochybách dlouho, protože Leslie se objevil na verandě pouze s ručníkem přes boky.
„Gerry,“ rozkřikl se bratr s obličejem silně zrudlým vzteky. „Kde je ten kluk?“
„Ale, ale, synáčku,“ napomenula ho máti konejšivě, „co se děje?“
„Hadi,“ utrhl se na ni Leslie a prudkým pohybem ukázal krajní délku plaza, a potom rychle chňapl po ručníku, který mu začal padat, „hadi – to se děje!“
Účinek na hosty byl zajímavý. Kdo nás znal, sledoval celou scénu s dychtivým zájmem; nezasvěcenci zas uvažovali zvědavě, zdali Lesliemu nepřeskočilo v hlavě, a nevěděli si rady, mají-li celou věc přejít bez povšimnutí a pokračovat v hovoru, nebo mají-li po něm skočit, než se na někoho vrhne.
„O čem to vlastně mluvíš, synáčku?“
„Ten kluk sakramentská naházel do té všivé vany plno hadích potvor,“ volal Leslie, aby bylo všechno dokonale jasné.

Hodnocení: (hodnotilo 323 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info