Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zákon věrných strážců

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Zákon věrných strážců
 
Název díla: Zákon věrných strážců
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

Příběh se odehrává v šedesátých létech. Hlavní hrdina Stáňa žije Praze, kde navštěvuje střední školu. Život jejich rodiny se velmi změnil po otcově smrti. Jednoho dne oznámí maminka, že se budou stěhovat k její sestře do Nechválova, kde získala zaměstnání. Pro Standu je to rána z čistého nebe. Nedovede si představit, že opustí Prahu, svou spolužačku Blanku a ostatní kamarády a postěhuje se někam do „balíkova“.

V novém domově se cítí jako na nepřátelském území, hlavně ve své nové třídě. Chová se povýšeně a jeho rozhodnutí, že se stane tím nejhorším, aby na sebe upozornil způsobuje, že ho nikdo nemá rád a nechce se s ním kamarádit. Stáňa se uzavírá ve svém osamoceném světě, ze kterého jej vytrhuje až setkání se slepým, starým panem Polanem. Rád si s ním povídá, čte mu z knih a hraje na housle. Ve třídě se snaží získat opět pozornost velice nešťastným způsobem – obviní třídního učitele Romegu z nesprávného známkování a navíc ještě z uplátkářství. Učitel ale vše vysvětlí a Stáňa se dostává ještě do horší pozice než před tím. Navíc uslyší od třídního slova, která ho velmi raní: a to, že v něm nevidí nic dobrého.

Jednou při čtení panu Polanovi narazí na příběh o vinetouovcích, kteří se řídí zákonem věrných strážců, což představuje, že každý z nich chrání a pečuje o určitou osobu a to tak, aby o tom nikdo, ani ten, koho se to týká nevěděl. Tato myšlenka nadchne jeho i ostatní spolužáky a Standa konečně nachází své místo v kolektivu. Dokonce i učitel Romega, který se dovídá o Standově péči o pana Polana, má pro dříve neúspěšného žáka slova chváli a uznání.

Náš hrdina si bere pod ochranu učitelku zeměpisu Cecilku, která nemá u dětí při hodinách respekt, přestože se velmi snaží učinit vyučování zajímavým. Jednoho dne se právě této učitelce ztratí z kabelky peněženka s výplatou. Stáňa vypátrá, že viníkem je jeho spolužák Pavlík, který byl ke krádeži přinucen svým otcem – alkoholikem. Nešťastný Pavlík se kamarádovi přizná a prozradí mu, kde jsou peníze schované. Stáňovi se podaří peněženku vrátit, bohužel ztratí přitom svou baterku a tak tíha podezření padne na něho. Oporou mu je jeho spolužačka Danka, se krerou si však slíbí, že Pavlíka nevyzradí. Všichni tři se velice trápí a ani si neužijí výlet, na který se tolik těšili.

Naštěstí jejich správný a chápající třídní Romega vše uvede na pravou míru svým příběhem, že učitelka peněženku ztratila a Stáňa ji pouze vrátil. Náš hrdina nachází konečně místo mezi ostatními dětmi. Jeho vztah k Nechválovu, ke škole, kamarádům i učitelům se mění a začíná se zde cítit jako doma.
Životopis spisovatele: František Kožík
Hodnocení: (hodnotilo 25 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info