Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Démon

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Démon
 
Název díla: Démon
Datum vložení: 17.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
6krát v průběhu 12 let přepracoval. V původních redakcích pomýšlel Lermontov spíše na jakousi moderní legendu, kde hrdinka básně byla jeptiškou a celý děj se odehrával v klášteře.

Teprve za dvojího pobytu na Kavkaze poznal básník dávnou pověst o spanilé gruzínské princezně Tamaře, dceři Gudalově. Uchvátila ho krása kavkazských velehor a všiml si smutných zřícenin Gudalova hradu na Kajšaurským údolím. Příběh spojil s pověstí o Tamaře.

Démon byl kdysi „čistým cherubínem“ /anděl/ se srdcem plným lásky a víry. Nebylo jeho vinou, že se naučil vším pohrdat a všecko nenávidět, co vycházelo z rukou Nejvyššího. Ani nejryzejší láska ho nemohla zachránit. Otravný dech prokletí zmrazoval v zárodku nejušlechtilejší květy.

Životopis spisovatele: Michail Jurjevič Lermontov
Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info