Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Královna Margot

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Královna Margot
 
Název díla: Královna Margot
Datum vložení: 23.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Příběh tohoto románu se odehrává na konci 16. století ve Francii. Hned na úvod jsme svědky politické svatby princezny Markéty z Valois (zvané Margot) a hugenota Jindřicha Navarského. Tato politická svatba byla jakousi léčkou, aby na francouzský dvůr přijelo mnoho hugenotů. Druhou noc od svatby se udála pověstná Bartolomějská noc, kde došlo k masovému vraždění hugenotů. Ve Francii té doby vládl Karel IX., nejstarší syn Jindřicha II. a Kateřiny Medicejské. Všechny události tohoto románu jsou poznamenány intrikami královny-matky, která mimo jiné nechala otrávit matku Jindřicha Navarského. Kateřina Medicejská je velmi silná žena, která se nezalekne opravdu ničeho a usiluje i o život Jindřicha Navarského. Ten po Bartolomějské noci přechází na katolickou víru. Kateřina se schází s astrologem Reném, od kterého se dovídá, že její synové (Karel IX., vévoda D´Anjou a princ D´Alencon) zemřou mladí a trůn zůstane bez dědice. Z obavy, že by v budoucnu mohl dosednout na trůn právě Jindřich Navarský, usiluje o jeho život. Nejdříve otráví balzám na rty Jindřichově milence, poté si najme vraha Maurevela, aby Jindřicha zabil, ale Jindřich stále jejím intrikám odolává. Když Jindřich Navarský zachrání na lovu život králi Karlovi IX., dostane se ihned pod ochranu krále, to se však nelíbí jeho matce, která by nejraději viděla na trůně svého prostředního syna vévodu D´Anjou. Kateřina se však nevzdává a nechá otrávit listy staré lovecké knihy a donese ji do pokoje Jindřicha Navarského. Kniha se však dostane ke Karlovi IX., který si v ní začne ihned listovat. Účinek jedu nenechá na sebe dlouho čekat, Karel onemocní a pomalu umírá. Když to zjistí Kateřina, ihned nechá vyslat posly do Polska za vévodou D´Anjou, kterého nechal korunovat Karel IX. na polského krále. Ještě, než Karel zemře, vysloví přání, aby následníkem trůnu byl Jindřich Navarský. To se ovšem díky královně-matce nestane a k moci se dostává její milovaný syn, vévoda D´Anjou.

Na tento román volně navazují knihy: Paní de Monsoreau a Králův šašek.
Životopis spisovatele: Alexandre Dumas
Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Královna Margot Dumas, Alexandre 534 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info