Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Golem

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Golem
 
Autor: Gustav Meyrink
Název díla: Golem
Datum vložení: 23.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj tohoto románu je umístěn do bizarního prostředí pražského židovského ghetta. Příběh má nezřetelnou hranici mezi snem a skutečností a má několik významových rovin. Vypravěč je na základě náhodné záměny klobouku ve snu přenesen o několik desítek let zpátky a během jedné noci prožívá část života rytce kamení Pernatha. Ten žil v druhé polovině 19. století a prodělal těžkou duševní nemoc, při které ztratil paměť. Pernath se s pomocí mudrce Hillela prodírá spletí záhad a prožívá dobrodružství v pražském židovském městě. Poté, co je zatčen a propuštěn na svobodu, se usadí v domě, kde prý podle legendy zmizel Golem. Když vypukne požár, nachází v domě tajemnou místnost a v ní mudrce a jeho dceru Mirijam. Vypravěč opouští Pernathovo tělo na samém prahu dosaženého poznání, které mu opět uniká. Pak se probudí v hotelu v současné Praze. Objeví klobouk s Pernathovým jménem a když ho jde vrátit, spatří Pernatha, svého dvojníka, po boku s Mirijam.

Hodnocení: (hodnotilo 136 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info