Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Siréna

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Siréna
 
Autor: Marie Majerová
Název díla: Siréna
Datum vložení: 13.5.2006
Referát vložil: kjaa

 

Dílo Majerové Siréna, je z období, kdy Majerová pobývá na Slovensku. Na životě několika generací ukazuje spisovatelka, jak se rozvíjelo dělnické hnutí v této době v průmyslové oblasti Čech.

Hudec vynálezce a zakladatel této generace, je člověk velmi chytrý a zkoumavý. Vynalezl lanovku, svým vynálezem chtěl pomoci dělníkům a usnadnit jejich námahu, ale špatnost kapitalistického řádu ho dožene k sebevraždě. Lanovka stejně není užívána, protože síla dělníků je levnější než zavádění technických vynálezů. Pepek Frajer jeho syn, žije v době, kdy kapitalismus prožívá větší růst. Pepek si dost vydělá, peníze však propije a utratí. Manželka Hudcova je typ pracovité ženy, která se nezalekne těžké dřiny, jen aby uživila své děti. V době kdy kladenští dělníci stávkují pomáhá ze všech sil, aby si zasloužila část vítězství pracujících. Jejich dva synové Hudec policajt a Rudla Hudec vyrůstají v uvědomělé lidi, na které je spolehnutí a kteří si dovedou poradit s každou těžkostí. Hudec policajt pracuje zprvu v hutích v dobré partě. Při dvou neštěstích přijdou o život všichni jeho kamarádi a ona má svědčit u soudu. Majitelé dolů a hutí mu slíbili místo důlného, bude-li svědčit v jejich prospěch. Hudec zpočátku váhá, co by svým křivým svědectvím způsobil a jak by se vyjádřil u dělnického kolektivu. Odjíždí raději do Ameriky a teprve za několik let se vrací. Rudla je chlapec velmi bystrý a nápaditý. Při stávce pomáhá ze všech sil. Stávka již zachvátila celé Kladensko.

Román je zakončen dopisem, který posílá stará paní Hudcová svému vnukovi na vojnu.
ikona mailu Poslat mailem    ikona tiskárny Vytisknout               Přidej vlastní referát
Hodnocení: (hodnotilo 31 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)
   Referáty na stejné téma:
Siréna Majerová, Marie 294 slov
Siréna Majerová, Marie 378 slov
 
 
 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy | Au-pair | Vysoké školy
Kontakt | Přidej vlastní referát | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: pohodlne-pujcky.cz | Dovolená Bibione | Cestovatelský Norimberk.info