Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dekameron

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dekameron
 
Název díla: Dekameron
Datum vložení: 19.5.2006
 

 

Den první
Příběh čtvrtý

Hlavní postavy:
mnich – mladý mnich, který krátce působí v klášteře a svou chytrostí předčí i opata
opat – starší muž, který si myslí, že je chytrý, ale převeze ho i mladý mnich

Obsah:
V Lunigianě býval klášter, který byl proslulý svatostí a mnichy. Jednou o polednách, kdy všichni spali se jeden mladý mnich procházel kolem klášterního kostela. Potkal tam velmi hezké děvče. Dal se s ní do řeči a pak ji odvedl do své cely. Kolem cely šel náhodou opat, který zaslechl zvuky, a tak přitiskl ucho ke dveřím a poslouchal. Rozeznal, že tam je nějaké děvče. Ačkoli byl mnich zaneprázdněn zábavou a radostmi, přesto však zpozoroval někoho za dveřmi. Mnich věděl, že ho stihne nemalý trest. Pak, když se mu zdálo, že s děvčetem pobyl dost dlouho, řekl jí: „ Půjdu se poohlídnout kudy by ses mohla dostat ven“. Šel zanést klíče opatovi, tak jak se to dělává, s tím že ráno nenanosil všechno dříví, tak ho de nanosit teď. Optat klíče ochotně přijme, a jde se přesvědčit, jestli tam ta dívka opravdu je. Když ji uviděl, dostal také na ni choutky jako mnich a užil si s ní. Mnich ho potají pozoroval. Když se pak mnich vracel, opat ho chtěl pokárat, ale mnich mu řekl, že ho viděl, tak nakonec si slíbili, že to zůstane utajeno. Dívku vyvedli nepozorovaně z kláštera.


Den druhý
příběh první

Hlavní postavy:
Martelli – byl velmi vychytralí a také obratný kejklíř
Jindřich – byl chudý a dobrý člověk, po jeho smrti ho lidé považovali za světce

Obsah:
V Tremisu žil chudý Jindřich, kterého všichni považovali za dobrého člověka. Když zemřel, rozezvonily se samy zvony největšího chrámu v Trevisu. Lidé to považovali za zázrak a Jindřicha uznali za světce. Všichni chtěli jeho tělo vidět a nemocní doufali v uzdravení. V té době přišli do města tři kejklíři a chtěli Jindřicha také vidět, ale nechtělo se jim mačkat v davu v chrámu. Martellino řekl svým kamarádům, že bude dělat ochrnutého a oni ho ponesou. Tak se vydali na cestu a lidé je pouštěli kvůli Martellinomu postižení. V chrámu ho dali na tělo Jindřicha a jeho pokroucené tělo se začalo rovnat. Lidé křičeli zázrak, ale jeden občan Martelliho poznal a vše prozradil. Lidé začali Martelliho bít. Kamarádi mu chtěli pomoci a řekli biřicům, že jim Martelli ukradl mněch zlaťáků. Bičicové ho z davu vytáhli, ale dav tvrdil, že i jim Martelli ukradl peníze. Martelliho předvedli před soudce, který ho chtěl dát pověsit. Bránil se a žádal, aby lidé soudci řekli, kdy jim zlaťáčky ukradl. Tím se všichni prozradili, že lžou. Kamarádi hledali pomoc Sandra, vladařova přítele. Martellino byl předveden před vladaře, který mu udělil milost.

Den třetí
Příběh pátý

Hlavní postavy:
Isabetta – je mladá, krásná a milující žena
Lorenzo – mladík hezké postavy, moudrý a půvabný
bratrové Isabetty – jsou krutí k Isabettě

Obsah:
V Mesině žili dva kupci – bratři, kteří měli sestru Isabettu. V obchodě se jim dařilo a mohli si dovolit mladého pomocníka Lorenza. Lorenzo a Isabetta našli v sobě zalíbení. Bratrům se to ale nelíbilo a rozhodli se, že Lorenza zavraždí. Vylákali ho za město, kde zločin spáchali a tělo zakopali. Sestře řekli, že odjel. Zarmoucená Isabetta pro svého milého stále pláče až se jí ve snu Lorenzo zjeví a prozradí, že ho bratři zavražili a kde tělo zakopali. Isabetta se hned ráno na určené místo vydá a tělo opravdu najde. Uřízne mu hlavu a tu doma usadí do květináče, nad kterým stále pláče. Bratrům je to divné, tak jí květináč seberou a hlavu v něm objeví. Sestra je prosí, ať jí květináč vrátí až ze samého žalu nakonec onemocní a stále si přeje jen květináč. Ten bratří zakopali a ze strachu odjeli z města a Isabetta v pláči zemřela.

Den čtvrtý
Příběh osmý

Hlavní postavy:
Nastagio – zamilovaný mladík, který je ochotný pro svoji lásku vše udělat, aby získal její srdce
urozená dívka – byla velmi sobecká a pohrdala láskou

Obsah:
Mladík jménem Nastagio zdědil po otci a strýci obrovské jmění. Zamiloval se do dívky urozeného rodu. Její lásku si chtěl získat velkolepými a nákladnými činy, ale dívka zájem nejevila. Na radu přátel odjel z města a utábořil se se svými lidmi na kraji lesa a snažil se na svojí lásku zapomenout. Při jedné procházce lesem zaslechl pláč a nářek ženy, která k němu přes křoviska běžela. Byla celá odřená a prosila o milost. Za ní běželi dva psi a rytíř na koni. Nastagio chtěl ženu zachránit, ale rytíř mu zabránil a vyprávěl příběh ve kterém se do štvané ženy zamiloval a ona ho stále odmítala. Jednoho dne se ze zoufalství zabil, jeho vyvolená měla z jeho smrti radost. Zanedlouho zemřela, dostala se do pekla a byl jí uložen trest. Má přede mnou prchat a já jí pronásledovat, pokaždé, když jí dostihnu ji zabiji a její tvrdé srdce vhodím psům. Nastagio po cestě do tábora vymyslel plán. Pozval své přátele i svoji vyvolenou dívka a uspořádal hostinu na místě, kde potkal dívku s rytířem. Vše se odehrávalo jako prvně – dívka, psi, srdce a příběh znovu vyprávějící rytíř. Nastagiova dívka si uvědomila jak i ona krutě zacházela s láskou. Proto poslala svojí služebnou se vzkazem, aby k ní Nastagio přišel a ráda se stala jeho chodí.


Den pátý
Příběh sedmý

Hlavní postavy:
Filippa – krásná, srdnatá, veselá, nebojácná dívka

Obsah:
Krásná paní Filippa byla svému choti nevěrná s Lazzarinem. Manžel je při nevěře přistihl a ženu dal předvolat k soudu. V kraji vládl krutý zákon – nevěrná žena musí být upálena. Paní Filippa svého milence milovala z celého srdce a proto se rozhodla před soudem svojí lásku hájit a nezapírat. Na soudcovu otázku, zda byla skutečně nevěrná, odpověděla, že svého milence miluje a manželovi se také vždy oddala, a co má dělat tedy s přebytkem. Soudní síni se nesl smích a soudce naznal, že má Filipppa pravdu a postihovány budou jen ženy, které se zpronevěří za peníze.


Den šestý
Příběh druhý

Hlavní postavy:
Petronela - mladá, chytrá a duchaplná žena
manžel – poctivý a naivní muž

Obsah:
Peronella byla mladá, krásná žena chudého zedníka. Aby měli na chleba musela i ona vydělávat předením. Vyhlédl si jí zámožný mladík a domluvili se, že jak ráno manžel odejde do práce on potají vklouzne do domu. Jednoho rána se však manžel vrátil a Peronella zavřela svého milence do sudu. Muž pravil ženě, že sud prodal za 5 zlaťáků. Žena začala naříkat a v tom ji napadlo, že řekne, že sud prodala za 7 zlaťáků a kupec si ho právě prohlíží zevnitř. Milenec, když to vše slyšel, ze sudu vyskočil a že sud koupí, ale muž ho musí řádně vyčistit. Když vlezl do sudu, Peronella mu ukazovala, kde ještě sud vyčistit a milenec zatím uspokojil své touhy.
Hodnocení: (hodnotilo 138 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Dekameron Boccaccio, Giovanni 1307 slov
Dekameron Boccaccio, Giovanni 1292 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info