Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Obyčejný život

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Obyčejný život
 
Název díla: Obyčejný život
Datum vložení: 27.2.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
(poprvé vydáno 1934)

Dílo je jakousi autobiografií jednoho obyčejného člověka, který vzpomíná na své dětství, potom popisuje léta na univerzitě. Přestane chodit do školy. Když se to jeho otec dozví, kárá ho. Z trucu začne pracovat u dráhy. Následkem těžké práce, onemocní a je přeložen na malé nádraží na konci světa. Po nějakém čase je přeložen na malé nádraží, kde se mu velmi líbí a zamiluje se do dcery přednosty stanice, se kterou se ožení a sám se stává přednostou stanice. Svému nádražíčku obětuje veškerý čas, zkrášluje ho. Začíná válka a jeho náraží je zničeno. Přednosta začíná pomáhat nepřátelům, podává zprávy o transportech válečných sil, o stavu zásob atd. Nakonec se dostane až na ministerstvo železnic a stává se z něho obyčejný úředník. V tomto momentě se v rukopise začnou hádat dva hlasy a začínají vyplouvat na povrch nová fakta a zážitky. Úředník se zamýšlí nad tím, že v každém člověku je několik lidí najednou, pokaždé chce být v popředí někdo jiný. Každý by chtěl prožít ten svůj život,ale je vystřídán jiným, musí ustoupit. Nežijeme jeden ucelený život, ale naopak náš život je složen z několika kusů. Dílo se zabývá sebepoznáním a možností poznat druhého člověka.


Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 87 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Obyčejný život Čapek, Karel 67 slov
Obyčejný život Čapek, Karel 844 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info