Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vesnický román

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Vesnický román
 
Název díla: Vesnický román
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Antoš Jírovec se dostal už jako chlapec do služby na statek k rychtářovi. Po čase se rychtář roznemohl a zemřel. Mlynář, který si vzal rychtářčinu dceru, chtěl rychtářku připravit o všechen majetek. Rychtářka se nedovedla dost bránit, byla hodně zdrcená manželovou smrtí a nemohla na nic jiného myslet. Mlynář se také chtěl zbavit Antoše, proto začal usilovat, aby byl Antoš odveden na vojnu. Když rychtářka poznala, jak se její zeť chová, nabídla u hrobu svého muže Antošovi manželství, aby měla v Antošovi ochránce proti mlynářovi. Antoš si rychtářku vzal, a tak nemusel na vojnu. Když soud rozhodl ve prospěch rychtářky, musel se Mlynář odstěhovat a Antoš se stal na statku hospodářem, kde dříve byl čeledínem. Antošova matka byla žena přísných mravních názorů a byla proti jejich sňatku, nakonec však svolila. Rychtářka byla o deset let starší než Antoš a proto se bála o jeho lásku, žárlila a podezírala ho, byť Antoše žádné jiné ženy nezajímaly. Byla tak žárlivá, že mu i vyčítala lásku k jeho vlastním dětem. Antoše trápily stálé hádky, rozhodl se, že se osamostatní a že nebude závislý na jejím majetku. Chtěl začít obchodovat s koňmi, kterým dobře rozuměl. Při jedné slavnosti se seznámil s hezkou a ráznou dívkou Sylvou, která zvítězila při hře nad chlapci. Antoš odešel za obchodem a rychtářka vzala Sylvu k sobě do služby, aby Antoše ještě více pozlobila. Sylva zanedlouho poznala, že je Antoš muž počestný a že selka Antoše svou žárlivostí jen zbytečně trýzní. Když Antošovy děti dostaly neštovice a rychtářka utekla z domu, aby je nedostala také a nezhyzdili jí její tvář. Sylva na statku zůstala a pečovala o děti. Antoš byl dojat její obětavostí a hodně byl rozhořčen chováním své ženy. Začal pomýšlet na rozvod a že by se oženil se Sylvou. Rozhodl se, že odejdou se Sylvou do Saska a že začne žít nový život. Když se Antošova matka dozvěděla o jeho úmyslech, rozvod mu rozmlouvala. Rychtářka v noci u kříže proklínala Antoše a prosila zlé moci, aby Antoše zničily. Najednou uviděla Sylvu, velmi se lekla a zemřela. Sylva po této události náhle onemocněla. Uzdravila se, ale Antošovou ženou se nestala. Antošova matka nyní již proti jejich sňatku nic nenamítala, ale Sylva dala rychtářce slib. Nakonec Sylva odešla do Prahy , kde se stala v klášteře ošetřovatelkou nemocných. Antoš opustil rychtářčin statek a spolu s jeho dětmi žil u své matky a obdělával zahrádku nářadím, které si koupil, když se připravoval na cestu do Saska. Poté brzy zemřel.

Životopis spisovatele: Karolína Světlá
Hodnocení: (hodnotilo 61 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info