Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Král Lear

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Král Lear
 
Název díla: Král Lear
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Britanský král Lear byl dobrý, oblíbený vladař, ale již byl starý a rozhodl se, že svou vládu předá jedné ze svých tří dcer. Nejmladší dceru Kordelii miloval nejvíce,ale chtěl být spravedlivý. Zeptal se tedy dcer, aby vyjádřily slovem lásku k otci. Byl mile překvapen proslovem dvou starších dcer Goneril a Regan, ale jeho nejmladší dcera Kordelie ho zklamala. Kordelie však neuměla vyjádřit slovy, to co v duši cítila. Král si to neuvědomil a dceru vyhnal ze země. Kordelie odešla s francouzským králem, za kterého se později provdala. Kordelie byla velmi nešťastná, protože otce velmi milovala. Goneril a Regan začaly vládnout, ale na otce byly tak hrubé, že otce dohnaly k šílenství. Podobně, jak Lear ukřivdil Kordelii, ukřivdil i přítel krále Gloster staršímu synovi Edgarovi. Mladší syn Edmund dychtil tak hodně po moci a slávě, že otce falší donutil, aby Edgara vyhnal. Edgar se převlékl za chudého blázna a ukrýval se. Král Lear spolu se svým šaškem Kentem bloudili po světě a setkali se s Edgarem. Zpráva o nešťastném otci Learovi se donesla až do Francie ke Kordelii. Rozhodla se, že otce navštíví a zachrání. Vstup Francouzů do Británie pobouřil dvě sestry natolik, že začaly zbrojit a připravovat vojenské střetnutí. V boji vyhráli Britové, Kordelie se s otcem nakonec setkala. Za nedlouho byl vydán rozkaz, aby byla Kordelie spolu se svým otcem pověšena. Kordelii pověsili, ale otec s ní v náručí uprchl a ze žalu zemřel. Edgar se se svým otcem také setkal, ale otec mu zemřel v náručí. Goneril a Regan se vzájemně zabily. Naživu zůstal jen Edgar.
Životopis spisovatele: William Shakespeare
Hodnocení: (hodnotilo 151 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Král Lear Shakespeare, William 426 slov
Král Lear Shakespeare, William 1061 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info