Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Komu zvoní hrana (From whom the bell tolls)

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Komu zvoní hrana (From whom the bell tolls)
 
Název díla: Komu zvoní hrana (From whom the bell tolls)
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Děj se odehrává za 2.Světové války ve španělských horách. Do hor přijíždí specialista na trhaviny Američan Robert Jordan. Má za úkol zaminovat strategicky důležitý most a zlikvidovat jej. Po příjezdu se spojuje se skupinou partyzánů, kteří mu mají při akci pomoci. Jako první se setkává s Anselmem, výborným stopařem a zkušeným horalem. Stanou se z nich dobří přátelé. Dále se setkává s Pablem, s Cikánem Rafaelem, Augustinem, Primitivem, bratry Eladienem a Fernandem, s Pablovou družkou Pilar a s dívkou Marií. Vůdcem skupiny je Pablo. Dříve byl Pablo dobrým vůdcem, byl vynikající stratég, stál v čele několika povstání ve Španělsku, ale postupem času dostává strach ze smrti. Jeho družka Pilar o něm říká, že je zbabělec. Pilar je velmi rázná a energická žena, která má na Pabla obrovský vliv. Pilar má ve skupině autoritu, dovede poroučet mužům ve skupině. Pilar se stará o dívku Marii, kterou skupina zachránila z vlaku, když vyhodila do povětří most, po kterém vlak zrovna jel. Robert Jordan se do Marie zamiluje a ona jeho lásku opětuje. Pilar chce, aby Robert vzal Marii do Ameriky. Robert Jordan má na celou akci pouze tři dny. Za tyto 3 dny se Robertovi podaří zmapovat celou situaci a postupem času získává přízeň skupiny. Pablovi přebírá moc nad skupinou. Třetí den, kdy akce vrcholí, Pablo ukradne Robertovi část náloží a roznětek a odjíždí s nimi pryč. Robertovi nezbývá nic jiného, než použít pouze ty nálože, které mu zbyly. U mostu na ně čeká Pablo. S Robertovou pomocí vyhazují most do povětří. Při této akci je Anselmo zabit odštěpkem mostu a oba bratři jsou zastřeleni posádkou bránící most. Ostatní rychle utíkají. Na cestě narazí na tank, který po nich vystřelí. Zasáhnou Robertova koně a Robert padá k zemi, střepina mu přeřízne hlavní nerv v noze. Skupina ho odvleče do lesa. Robert je přesvědčuje, aby ho tady nechali a jeli pryč. Loučí se s milovanou Marií, s Pablem , s Pilar a s ostatními.
Životopis spisovatele: Ernest Hemingway
Hodnocení: (hodnotilo 107 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info