Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Z oříšku královny Mab - povídky ze Shakespeara

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Z oříšku královny Mab - povídky ze Shakespeara
 
Autor: Eva Vrchlická
Název díla: Z oříšku královny Mab - povídky ze Shakespeara
Datum vložení: 4.9.2006
 

 

Eva Vrchlická
Z oříšku královny Mab - povídky ze Shakespeara
ilustrace: Karel Svolinský
E. Vrchlická: Představitelka přepsaných Shakespearových her pro mládež.

Tuto knihu vydalo k čtyřstému výročí Shakespearova narození jako svou publikaci Statní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1964.

Hamlet

Charakteristika postav:
královna Gertruda – Proslula svojí ctností, krásou a věrností ke svému choti.

princ Hamlet – Krásný, mladý dědic tůnu, který touží po pravdě.

král Klaudius – Chtivý po královském trůnu a dokáže i kvůli němu zabít krále Hamleta.

Horacio – Věrný přítel prince Hamleta. dokázal mu vždy pomoci.

Polonio – Oddaný nejvyšší komoří , sloužící svému pánu.

Ofelie – Dcera přísného Polonia. Její krása se zalíbila princi Hamletovi.

Laertes – Miloval svoji sestru Ofelii a nemohl vy dopustil, kdyby se jí něco stalo.

Obsah:
Po smrti krále Hamleta se jeho bratr Klaudius ujímá trůnu. Zároveň slaví svatbu s královnou, vdovou, matkou prince Hamleta. Na veselé svatbě truchlí jen Hamlet, jenž tolik miloval svého otce. Hamletovi se zjevil duch jeho otce a z poselství se dozvěděl, že jeho otec byl zabit jeho bratrem Klaudiem. Duch krále Hamleta žádá prince, aby jej pomstil. Princ Hamlet pomstu slíbí. Pro svůj záměr msty, a proto, aby si ověřil pravdu, se rozhodně hrát pomateného. Když přijedou na hrad herci, princ je požádá, aby zahráli hru o zavraždění krále a chce ji pozměnit tak, aby přesně odpovídala tomu, jak Klaudius zavraždil krále. Hamlet se setká s Ofelií, dcerou královského komořího Polonia. Schůzku ale tajně zorganizoval Klaudius a sleduje, aby si ověřil, zda Hamletovo šílenství vzniklo z lásky k Ofelii, jak se na dvoře vypráví, či zda to není součástí nějakého plánu. Herci sehrají hru a při scéně vraždy překvapený Klaudius přeruší představení a odejde. Hamlet si ověřil, že Klaudius je skutečný vrah a Klaudius nabyl jistoty, že Hamlet ví o jeho činu. Královna chce domluvit Hamletovi, aby zanechal ztřeštěných kousků a pošle pro něho Polonia. Hamlet sdělí Gertrudě, že Klaudius je vrah a žádá ji, aby se ho zřela. Královna v hádce volá o pomoc. Za závěsem je schovaný král, bodne Polonia. Nad mrtvým Poloniem se královna s princem usmíří. Král slíbil královně, že prince zachrání. Vraždu Polonia svede na Hamletovo šílenství a pošle ho do Anglie. Princovým průvodcům dá však dopis anglickému králi s žádostí, aby byl popraven.Loď s Hamletem zrozkotala a Hamlet se vrací do Dánska.Ofelie mezitím v žalu nad ztrátou svého otce i nad ztrátou Hamleta zešílela a utonula. Její bratr Laertes se rozhodne pomstít svého otce a sestru.

Král Klaudius navrhne Laertovi, aby vyzval Hamleta na sportovní souboj. Ale sám si vzal ostrá rapír a jeho špici namočil do jedu. Kdyby Laertes náhodou Hamleta nezasáhl a princ by vyhrál, připraví mu jako vítězí pohár vína, v němž bude jed. Hamlet zraněn v souboji se rapíru zmocní a zasáhne otrávenou špicí Laerta. Královna,která vypila otrávené víno připravené pro Hamleta. Laertes prozradí před svojí smrtí intriky krále a smíří se s Hamletem. Ten využije zbytku svých sila dříve, než zemře vykoná pomstu – zabije Klaudia.

Hlavní myšlenka:
Pravda vždy vyjde najevo.

Názor:
Toto drama mělo ke konci moc rychlý spád. Přesto se mi to velice líbilo, i když konec byl docela morbidní.
Kupec Benátský

Charakteristika postav:
Bassanio – Byl šlechtického původu, utratil veškeré dědictví za krásné věci, nakonec měl veliké dluhy.

Porcie – Krásná, vzdělaná a chytrá, osiřela a její otec ji dal spoustu peněz, ale s podmínkou, koho si musí vzít. Byla zamilovaná do Bassania a nakonec si ho vezme. V příběhu také vystupuje jako právník Baltazar.

Antonio – Starý a laskavý benátský kupec, platí dluhy za Bassaniho a nakonec se za něj zaručí , librou svého masa.

Šajlok – Zlý, zlomyslný a hamižný židovský kupec a lichvář, který půjčí Bassaniovi 3000 dukátů na Antoniovu záruku.

Prostředí:
Děj se odehrává v Itálii, přesněji v Benátkách a jeho okolí.

Obsah:
Bassanio prohýří veškeré dědictví a zadluží se. Jednou potká v Belmontu
krásnou Porcii a zamiluje se do ní. Zanedlouho Porcii zemře otec a všechno ji odkáže, s tou podmínkou, že se vdá pouze za toho, kdo najde její obrázek ve třech zamčených skříňkách. Bassanio potřebuje peníze a tak si půjčí od Šajloka na Antoniovu záruku (libra Antoniova masa). Uhádne, kde je schován Porciin obrázek a ožení se s ní. Mezitím se Antoniovi nevrací jeho lodě a tak nemůže splatit dluh. Šajlok po něm chce jeho libru masa. Tento spor se dostane před soud a chytrá Porcie, přestrojená za právníka Baltazara obere Šajloka v soudním sporu o vše a Antoniovi zachrání život. Antoniovi se vrátí jeho obchodní flotila a je opět bohatým kupcem. Tak tam žijí šťastně až do smrti.

Hlavní myšlenka:
Zadlužený může dosáhnout velikého bohatství a krásné ženy.

Názor:
Z počátku byl příběh velice zmatený, ale konec měl veselejší ráz. Tato komedie se mi velice líbila.
Hodnocení: (hodnotilo 166 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info