Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kříž u potoka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kříž u potoka
 
Název díla: Kříž u potoka
Datum vložení: 13.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Hlavní hrdinkou je Evička, která vyrůstala jako schovanka u bezdětných manželů mlynářových, Evička byla sirotek. Z Evičky vyrostla hezká dívka, ráda se učila a nejraději četla. Jednoho dne se dozvěděla o kletbě, která pronásledovala rodinu Potockých. Evička se tím trápila a snažila se těmto lidem pomoci. Kletba nad rodinou Potockých spočívala v tom, že žádný muž, který si vezme dívku, tak jejich sňatek nevydrží víc než rok. Kletbu může zrušit jen věrná, obětavá láska. Jednou, když Evička trhala květiny na věnec u kříže, potkal ji tam Štěpán od Potockých. Tomu se líbila již dlouho, ale neodvážil se vyslovit. Nakonec se Evička za Štěpána provdala. Zpočátku bylo manželství šťastné, Štěpán jí kupoval drahé dárky, Evička se starala o domácnost. Šťastné manželství však netrvalo dlouho, Štěpán začal pít a chodil do hospody. Evička se upnula na švagra Ambrože, který měl velmi rád dceru Štěpána, také Evičku. Zato Štěpán si myslel, že ho žena již nemiluje a neváží si ho, a tak si začal více všímat Mařičky. Ambrož Evičce vyčítal, že si nevzala Štěpána z lásky,ale jen proto, že chtěla zlomit kletbu. Evička byla zoufalá, ale rozhodla se vydržet. Nenaléhala na Štěpána, aby nechal Maričku být, ale mlčky trpěla. Štěpán si myslel, že o něj nejeví žádný zájem. Štěpán začal být hrubý, až ji i občas uhodil. Evička odvedla svou dcerku k mlynářce, aby ji pohlídala a aby ji ochránila před Štěpánem. Jednou, když se vracel Štěpán opilý domů, praštil Evičku tak, že ji rozsekl čelo, jako zbabělec utekl a nechal Evičku v bezvědomí ležet na zemi. Našel ji Ambrož a ošetřil jí ránu. Přemlouval ji, aby od Štěpána utekla. Mezitím se Štěpán odstěhoval ke své milence Mařičce. Když se Evička uzdravila, šla navštívit Mařičku a prosila jí, aby jí pomohla zachovat rodinu. Mařička se jí sice vysmála do očí, ale Štěpán vše slyšel za dveřmi a pochopil, že ho Evička hodně miluje a uvědomil si svoji chybu. Požádal Evičku o odpuštění. Opět měli šťastné manželství. Díky tomu, že Evička byla zásadová, zachránila manželství a svou obětavou láskou zrušila kletbu.
Životopis spisovatele: Karolína Světlá
Hodnocení: (hodnotilo 194 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)



 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info