Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Krysař

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Krysař
 
Autor: Viktor Dyk
Název díla: Krysař
Datum vložení: 21.12.2006
Referát vložil: Kosková Pavla

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Krysař

Autor: Viktor Dyk (1877 – 1931)
Rok vydání mojí knihy: 1972
Literární druh: novela, která vychází ze staré německé pověsti


Děj tohoto příběhu se odehrává v německém městečku Hammeln, kam byl pozván krysař, jelikož se ve městě přemnožily krysy.
Krysař měl kouzelnou píšťalu, na kterou když slabounce zapískal krysy omámil a ty ho následovaly na kopec a pak skočily do moře. Zamilovala se do něj však mladá a nezkušená Agnes, která měla za snoubence všemi ve městě známého Kristiána. Agnes se stýkala s krysařem i s Kristiánem. Jelikož krysař jednoho dne nedostal za své služby zaplaceno, zůstal ve městě déle, než dříve plánoval a dostal se do potyčky s Gottliebem Froschem, který byl truhlářem znamenité pověsti a Bonifácem Strummem, který byl krejčím. Ve městě bydlel také mladý rybář Sepp Jőrgen, který byl jiný než ostatní. Nebylo mu bohem dáno vše, co ostatním – byl sice pěkný, ale „vše se mu v hlavě srovnalo až druhý den.“ Poté, co Agnes zjistila, že čeká Kristiánovo dítě, rozhodla se spáchat sebevraždu skokem z hory Koppel do „země sedmihradské“, o které kolovaly ve městě pověsti. Když se to dozvěděl krysař, zapískal na svou píšťalu silněji – jinak než jindy, čímž tento zvuk zmanipuloval všechny lidi ve městě a ti ho následovali. Krysař pomalu postupoval na horu Koppel a poté seskočili do „země sedmihradské“.
Celé město tedy šlo za krysařem mimo Seppa Jőrgena, kterému vše docházelo až druhý den - a tím si
v tomto případě zachránil život. Přežilo ještě malé dítě, které Sepp našel položené v prázdném domě.


Postavy:
Krysař:Vysoký statný muž, který vyháněl krysy pomocí hry na píšťalu
Agnes: Dívka z města, která se zamiluje do krysaře, ale má snoubence Kristiána
Kristián: Snoubenec Agnes

Styl: Vyprávění

Osobní zhodnocení: Velice se mi tento příběh líbil. Bylo to napsáno lehce a jednoduše, přitom to bylo napínavé a pěkné. Ráda si ho později přečtu znova.1) Proč je novela řazena k novoromantismu?

Jelikož je tam také vyjádřena láska krysaře a Agnes. Velmi citově založená.
„Krysař jde. Jeho srdce je lehké. Setkání ranní bylo jen mrak, který pluje a rozptýlí se. Nyní je zcela jasné nebe.Nikdy takového nebe nebylo.“
„A pak vstupuje krysař do lesa. Je to hájemství Panny Marie. Ctihodný a starý les! Zná všechny lásky synků a dcerek města Hameln; zná všecky jejich rozkoše a boly. Zná štěstí a zradu lásky; zná vzplanutí a ochabnutí. Má pro to vše tajemné skrýše a útulky.“
„Jak vanul chvílemi vítr, chvělo se listí. A krysař se domníval, že rozumí šelestu listí. Zeleň se otevřela a blýskla jí hladina řeky. Ještě svěžejší vzduch ovanul krysařovu hlavu.“

2) Charakterizuj krysaře

Muž se vzpřímenou hlavou, temnýma, pátravýma očima.Vysoký a štíhlý, štíhlejší ještě ve svém přiléhavém sametovém kabátci a v úzkých nohavicích. Jeho ruce byly drobné a jemné jako ruce paní. Neměl při sobě ani zbraně, ani hole, ač se zdálo, že přichází z daleka, po cestách, jež vždy jisty nebyly.
Představuje zde symbol volnosti (věčný tulák), který se však zamotal do sítí lásky a intrik městských konšelů.

3) Je krysař fatální bytostí?

Podle mého názoru ano. Jelikož ho potkala v životě velká ztráta a doplatilo na to celé město Hameln. Všichni zemřeli.

4) Připadá mi vyznění novely tragické?

Ano, připadá mi tragické.

5) Jaký je můj názor na knížku či film?

Kniha se mi velice líbila. Je to sepsáno velmi pěkným jazykem. Film jsem také shlédla - dokonce ve dvou různých verzích. V televizní produkci – lépe vystižena a opravdu zaznamenána v předepsané době; ve filmové produkci – zasažena do jiného časového období, do dnešního světa - moc se mi nelíbila.


Viktor Dyk
(1877-1931)

Český básník, prozaik, dramatik, novinář a politik. Původně právník, literatuře se profesionálně věnoval až od roku 1900. Dyk byl novoklasicista (nadčasově, základní konstanty lidského osudu ve světě, vyvážená forma), protispolečenský buřič, příslušník radikálně pokrokové strany, mluvčí českého nacionalismu a historismu. Během první světové války by vězněn ve Vídni, poté se stal poslancem a senátorem strany národně demokratické. Stále více směřoval ke konzervatizmu. Formuloval myšlenky "generace záporu". Dykův odbojný postoj došel až k anarchismu.
Životopis spisovatele: Viktor Dyk
Hodnocení: (hodnotilo 51 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Krysař Dyk, Viktor 302 slov
Krysař Dyk, Viktor 121 slov
Krysař Dyk, Viktor 661 slov
Krysař Dyk, Viktor 448 slov
Krysař Dyk, Viktor 369 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info