Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hrdina naší doby

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Hrdina naší doby
 
Název díla: Hrdina naší doby
Datum vložení: 24.1.2007
Referát vložil: Eliška Habartová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Odeon-nakladatelství krásné literatury a umění n.p., 1983

Děj:
Autor prochází Kavkazem a asijskou částí Ruska, potká vojáka Maxima Maximiče, který ho potom po večerech baví vyprávěním o svém příteli Grigorii Alexandroviči Pečorinovi. Pečorin je mladý muž, ale znuděný životem. Zamiluje se do dívky Bely. Bela ho miluje, ale Pečorina začíná nudit i tato láska, proto se znovu více věnuje lovu. Belu jednoho dne unese zbrojník a zabije ji. Pečorin odjíždí z pevnosti. Druhý díl první části vypráví o setkání Maximiče a Pečorina. Maximič se velmi těší, ale je chladně odbyt. Maximič dá autorovi deníky, které tvoří druhou část knihy. Jedná se o tři příběhy: Tamaň, Komtesa Mary a Fatalista. Tamaň-příběh o lítosti nad zničením podloudnické skupiny. Druhý příběh se odehrává v lázních a popisuje nepřátelství Pečorina a Grušnického, o lidech okolo, o lásce ke komtese Mary, o intrikách, zkaženosti a prolhanosti Pečorina. Zabije Grušnického, odmítne společný život s komtesou. Poslední příběh je o předurčení osudu.

Názor:
Kniha měla poutavý děj, bez zbytečně dlouhých popisů a ličení, který doplňovaly kresby od Fjodora Děnisoviče Konstantina. Někdy mě mátly ruské výrazy například:džigit, džanečka... Nejvíce se mi líbil příběh o Bele, protože mě velmi upoutal děj, a příběh Komtesa Mary, kde autor popisuje vlastnosti Pečorina, člověka, který není schopen v životě najít cíl a řád, který se potlouká od jednoho dobrodružství k druhému, opovrhuje vším a všemi, nic ho nedokáže nadchnout na delší dobu...

Životopis spisovatele: Michail Jurjevič Lermontov
Hodnocení: (hodnotilo 7 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Hrdina naší doby Lermontov, Michail Jurjevič 478 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info