Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Z Čech až na konec světa

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Z Čech až na konec světa
 
Název díla: Z Čech až na konec světa
Datum vložení: 6.3.2007
Referát vložil: Jan Kocábek

 

Pan Šašek Mezihorský vypráví svým vnoučatům o tom, jak cestoval po světě s družinou pana Lva z Rožmitálu, který chtěl získat v cizích zemí přízeň pro krále Jiřího z Poděbrad. Král Jiří byl v nemilosti u papeže (pro přijímání podobojí).
Výprava, složená většinou z mladých šlechticů, se vydala na cestu 26.listopadu roku 1465. Z Plzně cestovala přes Německo do Brabantského a Burgundského vévodství, odtud do Anglie, poté zpět, do Francie, na jih do Španělska a Portu-galska a přes jižní Francii, Itálii a Rakousko do Čech.
Během skoro dvouletého putování poznali členové výpravy mnoho slavných měst jako jsou Norimberk, Brusel, Londýn, Bordeaux, Kompostela, Toledo, Barcelona, Avignon, Milán, Benátky. Dosáhli i mysu portugalského pobřeží, zvaného "Finisterre, neboli „konec země”.Tehdy se lidé domnívali, že tam země končí, protože Kolumbus ještě neobjevil Ameriku.
Během cesty byli šlechtici mnohokrát přepadeni loupežníky a piráty, před nimiž se většinou ubránili. V Katalánii však pan Bořita z Martinic, upadl do zajetí. Jen náhodou se po mnoha letech vrátil zpět do Čech.
Cíl cesty byl nakonec úspěšně splněn. Pan Lev z Rožmitálu náklonnost mnoha evropských, vysoce postavených hodnostářů. dokázal získat.
Starý Šašek na závěr svým vnukům říká: ,,Viděl jsem kraje rozkošné, vpravdě rajské, města překrásná, hrady výstavné, poklady a všeliká umění lidská, ale věřte, že nejkrásněji je ve vlasti.“

Hlavní postava: Václav Šašek Mezihorský - český šlechtic, smělý, odvážný,čestný
Další postava příběhu: Jan Kolovrat Žehrovský - odvážný silák
Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 123 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Z Čech až na konec světa Jirásek, Alois 238 slov
Z Čech až na konec světa Jirásek, Alois 342 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info