Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hájníkova žena

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Hájníkova žena
 
Autor: Pavol Orság Hviezdoslav
Název díla: Hájníkova žena
Datum vložení: 10.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Děj se odehrává na Slovensku v horách. Skladba začíná i končí básní opěvující lovy. Básník popisuje krásu přírody a lidí, kteří žijí s přírodou v harmonii.

Mladý Čejka žádal po smrti svého otce o jeho místo u zaměstnavatele. Oženil se s Hankou. Mladý pán při častých procházkách lesem navštěvoval často myslivnu a zalíbila se mu mladá myslivcova žena. Když si mladý pán nedal říct a stále častěji a více dotíral, zabila ho žena v sebeobraně. Michal vzal všechnu vinu na sebe z velké lásky k Hance, ale ta pod tíhou těchto událostí ztratila rozum. U soudu se vše vysvětlilo a oba mladí manželé byli propuštěni. Manželé se vrátili do hájovny a Hanka se po čase i uzdravila.

Autor poukázal na propast, která dělí chudé lidi a boháče. Přestože příběh končí šťastně je zde cítit odsouzení panstva, které zvláště na zaostalém Slovensku mělo nad prostým lidem téměř neomezenou moc.
Hodnocení: (hodnotilo 51 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info