Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Král Oidipus

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Král Oidipus
 
Autor: Sofokles
Název díla: Král Oidipus
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Věštba králi Laiovi určila, že ho usmrtí jeho vlastní syn a ožení se s jeho manželkou, svou matkou. Když se králi narodil syn, z obavy, že se věštba vyplni, nechal mu král probodnout nohy a odhodil ho v lese. Člověk, který tento čin měl provést, odvedl dítě korintskému králi. Král Polybos neměl vlastní děti, a tak ho přijal za svého. Dal mu jméno Oidipus a vychoval ho. Oidipus se jednou dozví něco o svém původu a rozhodne se jít do delfské věštírny, aby zjistil pravdu. Vypraví se do Théb. Cestou nevědomky zabije otce Laia, město vysvobodí od nestvůry a za odměnu dostane královský trůn a ruku ovdovělé královny. Oidipus zatím neví, že je to jeho pravá matka. Théby po několika letech postihne epidemie moru. Oidipus si je vědom věštby, Théby bude sužovat mor do té doby, dokud bude žít vrah krále Laia. Začne pátrat po vrahovi a postupem času zjišťuje, že vrahem je pravděpodobně on sám. Nakonec se Oidipus dovídá celou pravdu, že není synem Polypa, že jeho matkou je jeho manželka. Ta se z této tragédie oběsí. Když Oidipus vidí, co vše způsobil, oslepí se, aby neviděl následky.

Tragédie člověka, který je trestán za viny, jichž se dopustil nevědomky…
Hodnocení: (hodnotilo 113 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Král Oidipus Sofokles 1156 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info