Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dva

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dva
 
Autor: Julius Barč-Ivan
Název díla: Dva
Datum vložení: 4.3.2008
Referát vložil: RehorDrevotriska

 

Julius Barč-Ivan
DVAJA
(hra o třech dějstvích)

V textu se vyskytují pouze čtyři postavy:
Stařec
Ona (Marianna)
Mauro
August

Děj: Před lety byl při cirkusovém představení zabit Johny. Vrahem byly zároveň tři osoby: žena Marianna, která svého muže nezachytila ve chvíli, kdy k ní skákal z hrazdy; Mario, který udělal zářez na laně a August, který dal Johnymu otrávené víno před akrobatickým číslem. Oba dva to udělali z lásky k Marianně – ta se den před tím pohádala s mužem (prodal její tělo tomu, kdo za něj zaplatí dluh v kartách) a vyhrožovala mu, že ho zabije. U soudu svědčí Mauro proti Marianně, že za to mohla ona. Žádný z nich v mileneckém vztahu k ní neuspěje.
děj začíná, když po roce dojde do osamělé chajdy v horách Mauro, který je pronásledován Augustem, o kterém mluví jako o ďáblovi. Oba je ubytuje stařec, který má v domě schovanou i Mariannu, která se po roce dostala z vězení. Mezitím však zešílela a má pocit, že žije s jejím mužem šťastně dál. August přesvědčuje starce o vině Marianny, ten však nevěří. Stařec v noci nabádá Maura, aby unikl pronásledovateli Augustovi – ten však nespí a tento hovor vyslechne. Když stařec odejde, sám řekne Maurovi ,aby šel. Na to si chtějí připít, když mu ale August podává víno, řekne mu Mauro, že „to víno má divnou příchuť“(to byla poslední věta mrtvého Johnyho), načež se August rozčílí. To má za následek,že Mauro nechce odejít a rozvine se debata o vině obou. August pochopí, že Mauro postřehl jeho čin.
Oba se nakonec dohodnou, že Mariannu za společné peníze nechají vyléčit – Mauro z důvodu, že jí chce pomoci, August se jí chce pomstít tím(když už ji nemůže mít pro sebe), že ztratí halucinaci manžela a nebude už déle šťastná. Marianna mezitím uteče a Mauro se též rozhodne Augusta opustit, všichni si tedy přísahají, že neprozradí vinu žádného z nich. August pak prohlásí, že za toto tajemství se platí krví a že se ho nepodaří žádnému z nich přervat jako živému. V tom se vrhnou na Augusta, ten ze sebe setřese Maura a stařec mezitím utíká. Před dveřmi je ale zasažen Augustovým nožem. August a Mauro jsou spolu opět spoutaní a putují dál spolu.

Již název „Dva“ implikuje nějakou dvojici: Mauro je svázán s Augustem, protože August ví o jeho vině a přilepil se na něj – jejich vztah se otočí, když Mauro pochopí Augustovu vinu.Obdobně jsou svázáni láskou k Marianně. Stejně tak je dvojicí Marianna se svým fiktivním manželem. Stařec zde hraje úlohu jakéhosi nezávislého pozorovatele, který nakonec na tajemství doplatí životem.
Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info