Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kapitánská dcerka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kapitánská dcerka
 
Název díla: Kapitánská dcerka
Datum vložení: 24.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Kniha je psána formou deníku Petra Andrejeviče Griněva. Jeho otec byl vysokým vojenským důstojníikem v penzi a podle toho byl také Petr vychováván. Petr byl maminčin mazánek až do svých 17-ti let. Poté ho otec poslal na vojnu. Petra poslal do Bělogradské pevnosti. Na cestě ho doprovází sluha Savelijčev, který má za úkol ho hlídat. Na první zastávce v Simbinsku, kde doplňují zásoby, se Petr seznamuje s Ivanem Ivanovičem Zurinem, který ho naučí hrát kulečník a s kterým Petr prohraje 100 rublů. Druhý den je přepadne sněhová bouře, zachrání je jeden pocestný a zavede je do nedalekého hostince, kde bouři přečkají. Petr na oplátku věnuje pocestnému svůj zaječí kožíšek. Dorazí do Orenburgu a Petr velitelovi předává dopis od otce, na jehož základě je Petr poslán do Bělogradské pevnosti. Zde se Petr seznamuje rodinou kapitána a zamiluje se do jeho dcery Marji Ivanovny Milonovové.
Do pevnosti se dostane zpráva, že se blíží Jeveljan Pugačov s povstalci. I když se pevnost na Pugačova připraví, je dobita. Ti, co odmítnou Pugačovi poslušnost, jsou pověšeni. Rodiče Marji jsou pověšeni, ona sama je zachráněna. I Petr odmítne, ale Pugačov ho ušetří. Pozná v Petrovi mladíka, kterého vyvedl ze sněhové bouře a který mu dal zaječí kožich. Druhý den Petr odjede do pevnosti Orenburg, aby informoval o událostech, které se udály v Bělogradské pevnosti. Na místo kapitána nastupuje zrádce Alexej Ivanovič Švabin a přidal se k Pugačovi. Se Švabinem se v minulosti Petr utkal v souboji kvůli Marji. Pugačov se Švabinem se chystají dobýt pevnost Orenburg. Pevnost je dobývána dlouho. Petr se dostává od Marji dopis, ve kterém mu sděluje, že ji Švabin nutí ke sňatku. Petr se ji rozhodne zachránit a vydává se tajně do Bělogradské pevnosti. Cestou je zatčen Pugačovými muži. Petr Pugačovovi vysvěluje důvod jeho cesty, že v pevnosti je jeden sirotek, který je zde trýzněn a který ho požádal o pomoc. Když se Pugačov přesvědčí, že je to pravda, nechá Petra s Marjou odejít. Cestou se Petr setká se Zurinou a spolu s jeho oddílem se vrací do Orenburgu. Marju pošle se Saveličem k jeho rodičům.
Povstání je potlačeno a Pugačov zajat. I Petr je zatčen pro přátelské styky s Pugačovem. Švabin svědčí proti němu a je odsouzen k smrti, carevna mu dává milost a pošle ho na Sibiř. Marja se to dozví a jde prosit o Petrovu milost k carevně. Marja ji vypráví svůj příběh a carevna Petra zcela omilostní.
Životopis spisovatele: Alexandr Sergejevič Puškin
Hodnocení: (hodnotilo 96 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 230 slov
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 368 slov
Kapitánská dcerka Puškin, Alexandr Sergejevič 888 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info