Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Staré pověsti české – Bílá paní

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Staré pověsti české – Bílá paní
 
Název díla: Staré pověsti české – Bílá paní
Datum vložení: 11.6.2008
Referát vložil: jajad

 

squareVClanku:
id='div-gpt-ad-1564061388116-0'
Tato knížka obsahuje mnoho pověstí, většinu z nich jsem četla mnohokrát. Tentokrát mě nejvíce zaujala pověst „Bílá paní“. Ta je uvedena v části knihy, nazvané „Pověsti doby křesťanské“.

Hlavní myšlenka: Hlavní myšlenkou této pověsti je příběh jisté bytosti jež v mnoha významnějších rodinách oznamovala dobré, ale i zlé události. Je zde nastíněna jako duch převážně dobrý. Spisovatel zde popisuje její dobré skutky konaných na svých praprapotomcích. Objevovala se na Telči, na bechyňském hradě, v Krumlově, v Hradeckém zámku i v zámku Třeboňském. Zjevovala se hlavně v noci, někdy však i v pravé poledne.

Hlavní hrdina: Hlavním hrdinou této pověsti je tak zvaná Bílá paní. U otázky o jejím možném původu se historici v názorech rozcházejí- Balbin tvrdil, že to byla jistá Perchta z Rožmberka, provdaná za krutého Jindřicha z Lichtenštejna. A.Sedláček tento původ popírá- tvrdí že to spíše mohla být Markéta z Hradce, manželka Jindřich Hradce, žijící ho asi tak o sto let dříve. Jisté ale je, že se vždy zjevovala celá v bílém rouchu, s bílou plachetkou na hlavě jako vdova, a pokud měla oznámit něco zlého, objevovala se ještě s černými rukavicemi.

Vlastní názor: Tato pověst se mi velice líbila, neboť velice zajímavá a poutavá. Uchvátilo mě, jaký zájem měla Bílá paní o osudy svých příbuzných a to jak v době po jejich narození, tak i v době jejich konce. Občas se v textu objeví i náznak jakési „staročeštiny“.
Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 40 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info