Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Doktoři

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Doktoři
 
Autor: Erich Segal
Název díla: Doktoři
Datum vložení: 29.5.2005
 

 

Román zachycuje život budoucích lékařů. Vypráví o lékařích, kteří v šedesátých letech minulého století opustili s diplomem Harvardskou univerzitu. Předními postavami románu jsou Barney Livingstone a Laura Castellanová. Barney prožil dětství na předměstí Brooklynu spolu se svou matkou a s mladším bratrem. Jeho otec Harold byl ve válce. Po skončení války se vrátil k rodině, ale jeho zranění mu zajistilo pracovní neschopnost. Když byl Barney na střední škole, začal si po škole hledat různá zaměstnání, aby pomohl matce zvládnout finanční situaci. Harold nakonec svým zraněním podlehne. Barney je v roce 1957 přijat na Lékařskou fakultu Harvardovy univerzity. Barney si na univerzitě získává důvěru spolužáků – mediků. Po získání doktorátu se specializuje v oboru psychologie. Laura Castellanová pochází ze Španělska, ale když ji bylo pět let, přestěhovala se spolu s rodiči a se sestrou Isobel do sousedství Livingstonových. Po smrti Isobel se hroutí i manželství jejích rodičů. Otec, úspěšný lékař, propadá závislosti alkoholu, matka se obrací na Boha. Z Laury vyroste krásná, chytrá dívka s malým sebevědomým. Jedinou oporou se jí stává kamarád Barney. Na střední škole se seznamuje s Palmerem Talbotem. S Barneyem se setkává na Harvardu. Po zakončení Harvardu se Laura provdá za Palmera. Její manželství však není dlouho šťastné a Laura se rozvádí. Z Laury se stane významná pediatrička. Barney prožije několik lásek, ale každá ztroskotá, protože žádná z dívek nedokáže pochopit jeho vztah k Lauře. Ve svých 38 letech si Laura s Barneyem uvědomí, že vlastně patří k sobě a vezmou se. Narodí se jim syn Harry, který je díky komplikovanému porodu těžce nemocný. Lékaři jsou bezradní. K jeho uzdravení jim pomůže bývalý spolužák Peter Wyman, který právě vynalezl na nemoc lék. Byť je lék ještě odborně zkoumán a nebyl testován, Laura s Barneyem zariskují a lék vyzkouší. Harry je vyléčen.
V knize vystupují i jiné postavy, například Benett Landsman, jeden z mála černochů studujících na Harvardu. Matka se ho zřekla, otec mu padl ve válce. Stává se adoptivním synem Židů Herschela a Hannah. Díky těmto lidem úspěšně absolvuje studia na Harvardu, ale lidé jím velmi často pohrdají. Stane se z něho lékař, ale když mu zčásti ochrne ruka, vrhá se na studia práv. Další postavou, která stojí za zmínku je chirurg Seth Lazarus, který je znám svým soucitem nad lidmi. Nedokáže vzdorovat, když se pacientům podívá do jejích očích. To se mu taky vymstí. Je přistižen při aplikaci smrtící látky do infúze pacienta. Je obviněn z vraždy a souzen nejvyšším soudem. Právník Benett Landsman dovede případ do konce. Seth je odsouzen ke tříletému trestu nepodmíněně.

Autor se snaží čtenářům ukázat lékaře jako obyčejné lidi, kteří nejsou dokonalí a i oni mají právo na omyl.
Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info