Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vladař

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Vladař
 
Název díla: Vladař
Datum vložení: 3.6.2009
 

 

Vladař je nejvýznmamější dílo italského spisovatele Machiavelliho, který žil v 15. století.
Tato kniha má zajisté hodnotu estetickou, je to ale především politicko - filosofický spis. Zabývá se otázkou, jak má vládce spravovat svou zemi a kterých chyb se má vyvarovat.
Machiavelli pro svá tvrzení používá běžné logické argumenty, zároveň se odvolává na historické události - právě na nich mnohdy demonstruje, co je správné a co ne. Jmenuje například některé římské císaře, Hannibala nebo Cesara Borgiu.
V autorově pojetí má být pro vládce morálka druhořadá. Prvotním cílem je udržet svou moc, mít autoritu, zabezpečit zemi proti útokům nepřátel a pokud možno, své vlastní území rozšířit - pro dobro celku. K dosažení těchto cílů povoluje filosof Machiavelli prostředky jako lež, podvod, násilí, tvrdost. Ideální panovník má mít sílu lva a prohnanost lišky.
Názory uvedené v knize Vladař jsou jistě spekulativní, Machiavelliho zásluhou však rozhodně je, že si dějiny politiky neřikrášluje a že místo snění o idealním vládci vnímá realitu.
Životopis spisovatele: Niccoló Machiavelli
Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info