Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
 
Název díla: Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
Datum vložení: 6.7.2009
Referát vložil: Roman Krasa

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Citace:

" O všechno se rozděl.

Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde si je našel.
Uklízej po sobě.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni promiň.
Před jídlem si umyj ruce.
Splachuj.
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.
Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.
Každý den odpoledne si zdřímni.
Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě."


Rozbor:

Kniha je vlastně soupis různých povídek, úvah a autorových domněnek. Autorova první kniha vůbec, začíná citací zmíněnou výše a právě ta mluví za vše. Za všechno, co v knize najdete. Mnoho kritiků se nedokáže dohodnout na tom, co dělá z knihy klenot, který by měl stát na předních příčkách známých knih. Tak v prvé řadě to je asi ona moudrost, která se v knize odráží. Je v ní nespočet událostí, kterými procházíme každý den, dennodenně se setkáváme se zvláštními lidmi a zažíváme neobyčejné věci, i když nám to mnohdy tak nepřipadá. Žehlení, praní, či vysávání, u něhož si já docela dobře odpočinu, to jsou věci, které nám připadají naprosto obyčejné a fádní, ale podívejme se na ně z jiného pohledu a uvidíme, že se za nimi skrývá něco víc. Pereme, aby ten, na kom nám záleží, měl něco čistého na sebe, vaříme, abychom se s láskou dobře najedli. Knihu provází láska. Ať už láska k životu, sobě samému nebo okamžiku – je to láska. A jako taková má nesmírnou sílu.

Mohlo by se zdát, že jazyk je až hovorový, ale on je vlastně spisovný. Autor ho píše sám za sebe. Předkládá nám různé otázky a úvahy, jimiž se sám několik let zabýval, a které ho zajímaly.

Většinou stránková zamyšlení v sobě tak nesou něco mnohem víc. Jakési zobrazení skutečnosti, která není tak docela obyčejná a zajisté si zaslouží naši každodenní účast.

Poslední věta: „Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.“ Ta není pouze citátem pro školky. Není pouhým moudrem, jaké rodiče a vychovatelky často kladou svým dětem na srdce. Přečtěte si ho ještě jednou jako dospělý člověk. Co vidíte nyní? Není to náhodou tak trochu moudro do života? Vždyť pro nás je neskutečně důležité mít někoho vedle sebe. Někoho držet za ruku, dávat pozor na okolnosti, a hlavně jí s ostatními. S rodinou, miláčkem, dětmi. Mít se rádi a života si užívat jak jen to je jde.

Životopis spisovatele: Robert Fulghum
Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce Fulghum, Robert 254 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info