Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Osuda dobrého vojáka Švejka 1. díl V zázemí a 2. díl Na frontě

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Osuda dobrého vojáka Švejka 1. díl V zázemí a 2. díl Na frontě
 
Název díla: Osuda dobrého vojáka Švejka 1. díl V zázemí a 2. díl Na frontě
Datum vložení: 24.11.2009
Referát vložil: tynkaskv

 

squareVClanku:
id='square-ir'
AUTOR: Jaroslav Hašek
NAKLADATELSTÍ: Československý spisovatel
ROK VYDÁNÍ: 1980

CHARAKTERISTIKA:
- čtyřdílný humoristický a satirický román světového významu (dá se říci i pikareskní → pikaro = šibal)
- román přeložený do 54 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný
- je obrazem nesmyslnosti a surovosti války, vysmívá se jí a protestuje proti ní
- zesměšnění nesmyslného válčení a starého řádu

POSTAVY:
- Švejk - dobrák, prostoduchý, válce se brání chytrostí, předstírá idiotství, velmi aktivní, rafinovaný, nic ho nevyvede z míry, za každou cenu se snaží splnit rozkaz → vyvolává zmatek
- Hostinský Palivec - je známý sprosťák, každé jeho druhé slovo byla zadnice nebo hovno; zatčen pro velezradu ( „mouchy sraly na (obraz) císaře pána“.)
- Bretschneidr – tajný policejní udavač, který dostane do problémů Švejka a Palivce
- Feldkurát Katz - sluha boží, jenž v Boha nevěří a je věčně na mol; vlastně si Švejka vybral za svého poskoka(pucfleka) a nakonec ho prohrál v kartách.
- Nadporučík Lukáš - známý mnoha milostnými aférami, na svého pucfleka, na Švejka je postupem času čím dál víc vysazený pro všechny jeho dobře míněné problémy
- Šikovatel Vaněk – má vždycky na všechno dost času, všechny reporty bere s rezervou
- Jednoroční dobrovolník Marek – antimilitaristický přístup, mimo jiné obžalován pro vzporu (nechtěl pucovat hajzly na hauptvaše)
- Sapér Vodička – Švejkův starý známý; zapřísáhlý nepřítel Maďarů
- Baloun – poskok nadporučíka Lukáše po Švejkovu povýšení; sní, na co přijde, symbolizuje jakousi zvláštní vzpomínku či připomínku dob předválečného klidu, míru, pokoje, hmotného dostatku a celkové pohody

TÉMA:
- Hlavní – Švejkova putování, problémy a dialogy
- Vedlejší - citace písní, vědeckých spisů, Švějkovy rozhovory a vyprávění, dokumentaristické postupy, citace vojenských rozkazů, předpisů, novinových článků a vyhlášek, přísloví, průpovídky, písně.

FORMA:
- satira (= literární žánr, využívající komičnosti, výsměchu a ironie ke kritice nedostatků a záporných jevů)
- karikatury(= nazýváme zjednodušené, úmyslně zesměšňující, výtvarné či literární dílo, které značně zvýrazňuje některé tvary obličeje, lidské postavy nebo i nějaké osobní vlastnosti; důležitý je také povahový rys)
- groteska(= žánr, který za svůj hlavní atribut zvolil humor)
- fraška(= je žánrový typ komedie, která pracuje především s nadsázkou)
- jednoduché a srozumitelné výrazové prostředky

JAZYK:
- vulgarismy ("Švejku, ježíšmarjá, himlhergot, já vás zastřelím, vy hovado, vy dobytku, vy vole, vy hajzle jeden.")
- germanismy ("Also meine Herren", …)
- vojenský slang (maršbatalión, frpflégung, ...),
- hovorové obraty
- přímá řeč
- přechodníky
- archaismy

OBSAH:
Na začátku 1. dílu knihy je v Sarajevu zavražděn arcivévoda Ferdinand. V pražském hostinci U kalicha, se Švejk setkává s tajným policistou Bretschneidrem, který později dostane sprostého hostinského Palivce do vězení pro velezradu. Zatčen je i Švejk, protože tvrdí, že bude válka. Ocitne se na policejním ředitelství a poté v blázinci. Když válka skutečně vypukne, je Švejk povolán na vojnu. Protože trpí silným revmatismem, veze ho k odvodu paní Müllerová na kolečkovém křesle. Švejk přitom mává berlemi a křičí „Na Bělehrad“, čímž způsobí obrovské pozdvižení. Pak je postupně léčen v nemocnici pro simulanty, pobývá na garnizóně (= vojenské vězení), slouží chvíli u polního kuráta Katze (než ho prohraje v kartách) a nakonec skončí jako vojenský sluha (pucflek) u nadporučíka Lukáše, kterému má opatřit Stájového pinče. Toho ukradne jakémusi plukovníku Krausovi, a když se na to příjde, nadporučík Lukáš je převeden i se Švejkem do Českých Budějovic k 91 pluku, jenž se připravuje k odjezdu na frontu. Po této aféře, nemůže Lukáš Švejka ani cítit a škodí mu, kde může.
Do Českých Budějovic jede nadporučík Lukáš se Švejkem rychlíkem a Švejkovi se přihodí nehoda, když se baví se železničním zaměstnancem o problematice záchranných brzd - způsobí nenadálé zastavení vlaku. V Táboře je Švejk vyveden na nádraží, kvůli sepsání protokolu a vlak mu mezitím ujede. Velitel nádraží mu poté, co zjistí, že Švejk nemá peníze na lístek, nařídí dojít do Českých Budějovic pěšky. Samozřejmě, že náš Dobrý voják pěkně zabloudí a přihlouplým putimským strážmistrem Flanderkou je považován za ruského špióna a nakonec je ke svému pluku doveden četníkem jako údajný zběh. Nakonec se ale jako zázrakem opět radostně hlásí u nadporučíka Lukáše. U pluku se Švejk postupně seznamuje s nezapomenutelnými postavani knihy, jako je, účetní šikovatel Vaněk, kuchař okultista Jurajda, jednoroční dobrovolník Marek nebo sapér Vodička.
Švejkův pluk je brzy poslán na frontu a přemístěn do města Királyhidy na Rakousko - Uherském pomezí. Zde se nadporučík Lukáš opět zaplete do dalšího milostného dobrodružství s vdanou paničkou a pošle Švejka s dopisem ke své vyvolené. Švejk, který cestou potká starého známého, sapera Vodičkou, se dostane do rvačky s jejím manželem, která skončí jako hromadná pouliční bitka. Za to jsou oba zatčeni. Nadporučík Lukáš si musí najít nového sluhu, kterým se stane věčně nenažraný tlustý obr Baloun, neustále ztrpčující svému pánovi život tím, že mu všechno sní. Po prouštění se, k Lukášovu vzteku, Švejk stane ordonancem své 11. marškumpanie.

IDEA A VÝZNAM DÍLA:
- odpor proti válce, násilí a ponižování člověka
- vytvoření nového literárního typu (člověk válečné doby hájící své právo na lidskost; prostomyslný dobrák i moudrý blázen)
- je to nejvíce překládané české dílo

VLASTNÍ NÁZOR:
Je to jeden z nejlepších románů, co jsem kdy četla. Haškova ironie mi opravdu imponuje.

Životopis spisovatele: Jaroslav Hašek
Hodnocení: (hodnotilo 77 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info