Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zánik domu Usherů

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Zánik domu Usherů
 
Název díla: Zánik domu Usherů
Datum vložení: 21.5.2011
Referát vložil: tretric

 

Hlavní hrdina a vypravěč příběhu v jednom dostává dopis od svého nejlepšího přítele a jediného kamaráda, že je v nouzi a potřebuje jeho pomoc. Vypravěč se rozhodne jet za svým přítelem a sdílet s ním jeho problémy. Při pohledu na dům svého přítele zachvátí vypravěče stesk a pobyt v tomto sídle v něm stesk ještě prohlubuje. O svém příteli však věděl málo. Jmenuje se Usher a pochází z velmi starobylého rodu, který neměl nikdy žádnou odbočující větev. Autor zde zatím přemítá, že vlastnosti domu jsou shodné s vlastnostmi celého rodu.
Hned za dveřmi se ho ujal sluha a dlouhými temnými chodbami dovedl hosta do zapadlé komnaty, kde byl seděl Usher. Ten ho vřele přivítal, ale změnil se od dob, kdy se viděli naposled. Měl prázdný a pobledlý obličej a jeho postava byla přespříliš vyhublá. Jeho duše byla stejně rozvrácená, jako interiéry Domu Usherů.
V domě ale nebyli sami. Byla zde ještě sestra pana Rodericka Ushera. Jmenovala se Madeline. Je jeho dvojčetem a několik let s ním žije v tomto domě o samotě. Madeline byla nemocná a moc toho nenamluvila. Zanedlouho zemřela a dva přátelé se rozhodli jí doprovodit na poslední cestě. Pohřbí ji do kopky v základech domu, ale pouze dočasně. Poté poputuje do rodinné hrobky.
Jednoho večera byla venku drsná bouřka a vypravěč nemohl usnout. Brzy ho v noci navštívil jeho přítel – Roderick a trávili spolu večer. Dostavila se nervózní nálada a majitel domu začal svému příteli předčítat jakousi knihu, kterou nikdo nevnímal. Vypravěč byl nervózní a slyšel zvuky, které vycházeli ze zdí domu. Usher se začal přiznávat svému příteli, že svou sestru pohřbil živou a ona se k nim blíží. ,,Stojí za dveřma'' vykřikl Usher a dveře se rozletěly. Sestra padla na svého bratra a ten úlekem zemřel. Autor okamžitě vyběhl z domu a uviděl, jak se dům boří v trosky.
Životopis spisovatele: Edgar Allan Poe
Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info