Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Odyssea

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Odyssea
 
Autor: Homér
Název díla: Odyssea
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Epos. Při plavbě na rodný ostrov bloudil ithacký král Odysseus (účastník trojské války popsané v Homérově Íliadě) se svou družinou mnoho let po moři a zažil mnohá dobrodružství. Když se zastavil na ostrově jednookých obrů Kyklopů, jeden z nich, Polyfémos, uvěznil celou družinu ve své jeskyni. Některé z Odysseových druhů zabil a snědl a postupně hodlal totéž udělat se všemi. Odysseus však obra opil a ve spánku mu vypíchl jediné oko. Oslepený Polyfémos zuřil, ale když mu jeho sousedé přispěchali na pomoc a ptali se, kdo mu ubližuje, odpověděl, že nikdo. Tak se mu totiž Odysseus představil. Ráno vypouštěl obr z jeskyně ovce a berany na pastvu a toho využil Odysseus se svojí skupinou. Každý z nich se pověsil pod silného berana a obr, který ohmatával zvířata na hřbetě, netušil, že mu Odysseovi lidé unikli. Na moři Odysseus zažil ještě mnoho útrap. Postupně ztratil všechno své mužstvo, ale nakonec se přecejen dostal na rodnou Ithaku, kde mezitím dotěrní nápadníci usilovali o jeho ženu Pénelopu. S pomocí syna Télemacha pobil Odysseus vetřelce a teprve potom směl užívat zaslouženého míru.

Hodnocení: (hodnotilo 326 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Odyssea Homér 762 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info