Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

V zámku a v podzámčí

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > V zámku a v podzámčí
 
Název díla: V zámku a v podzámčí
Datum vložení: 22.2.2005
Referát vložil: Míša Natovová

 

Jednoho dne přijíždí kočár paní Skočdopalové s jejím psíčkem. Pes léhaval v nádherných polštářích, prostě se měl jako v bavlnce a u paní měl větší cenu než lidé. Chudé rodiny měly úplně jiný život. Bylo vlhko a šero, zima a bída. Mezi ně se i řadila Paní Karásková, která měla dvě děti. Byli to malý Josef a sedmiletý Vojtěch. Jednoho dne se vydal Vojtěch do zámku, aby mu dali něco k jídlu. Když narazil na vrátného a prosil ho o jídlo, vrátný mu dal krajíc chleba a řekl, že může chodit každý den. Matka měla velkou radost, ale Josífek byl vážně nemocný a zemřel. V podzámčí vypukla nakažlivá nemoc - cholera. Jednou se ztratil její pejsek a slíbila, že dá všechno tomu, kdo jejího pejska najde. Nakonec ho náhodně našel Vojtěch. Paní Skočdopalové se Vojtěch líbil, a tak si ho vzala do zámku. Učila ho vhodnému chování a jednání s lidmi.
Vojtěch se ale staral o pejska. Cholera se šířila velmi rychle a sama onemocněla. Nemoc paní kněžny její chování změnila. Byla ke všem hodná a chudina jí byla nejmilejší. Vojtěcha dala paní do školy, aby splnila jeho přání. Jeho přání bylo se stát doktorem. Paní nakonec umřela.
Životopis spisovatele: Božena Němcová
Hodnocení: (hodnotilo 125 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
V zámku a v podzámčí Němcová, Božena 268 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info