Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jaderná chemie

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Jaderná chemie
 
Titulek: Jaderná chemie
Datum vložení: 3.4.2006
 

 

Z atomů, které jsou základními stavebními kameny všeho, co existuje ve vesmíru, se může uvolnit obrovské množství jaderné energie. Tato energie je zdrojem sálajícího slunečního tepla a světla, nesmírné produkce elektřiny je v jaderných elektrárnách i smrtonosných výbuchů jaderných zbraní. Jaderná elektrárna je založena na skutečnosti, že hmota a energie jsou různé formy téže věci a tyto formy se mohou měnit z jedné na druhou. V jaderné reakci se nepatrné množství hmoty mění na ohromné množství energie. K jaderným reakcím dochází v jádrech atomů. Probíhají dvěma způsoby: jedním je štěpení, při němž se jádro těžkého atomu rozpadne na menší části, a druhým je syntéza, při níž se spojí dvě lehká jádra. Ve výbuchu jaderných zbraní se oba procesy dějí ve zlomcích sekundy. Opakem je jaderná elektrárna, kde se vyrábí elektrický proud na základě štěpených reakcí, jejichž rychlost je řízena.


Radioaktivní záření
Část odpadu z jaderných elektráren je radioaktivní - je zdrojem smrtonosného záření pozůstávajícího z nepatrných částeček nebo z neviditelných VLN, které mohou poškodit buňky živých organismů. Některý radioaktivní odpad je schopen vydržet tisíce let, proto se ukrývá pod zem v uzavřených kontejnerech. Mnoho lidí znepokojuje nebezpečí, které číhá v radioaktivním odpadu, a tak požadují zastavení provozu jaderných zařízení.

Jaderná elektrárna
Štěpené reakce probíhají pouze tehdy, když množství paliva dosáhne určité hranice, které říkáme KRITICÁ HMOTNOST. V jaderném reaktoru je uranové palivo uloženo v tyčích, umístěných těsně vedle sebe, aby se vytvořilo kritické množství paliva a reakce mohla začít. U nás v ČR jsou dvě jaderné elektrárny, jedna Dukovanech a druhá u Týna nad Vltavou, a to je naše známá jaderná elektrárna, která stála několik miliard korun. Ano správně, je to TEMELÍN.
Hodnocení: (hodnotilo 81 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info