Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hořčík

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Hořčík
 
Titulek: Hořčík
Datum vložení: 3.4.2006
 

 

Magnesium – jeho značka je Mg a byl objeven roku 1755. Leží na 12. místě periodické soustavy prvků. Patří mezi nepřechodné prvky II. A skupiny, tzv. kovy alkalických zemin.


Charakteristika - Dva valenční elektrony jeho atomů se nachází v s-orbitalu n s2.
Při slučování s jinými prvky jeho atomy snadno odevzdají tyto valenční elektrony a tvoří kationty Mg2+. Ve sloučeninách vstupují tyto atomy vždy s oxidačním číslem II,
např. MgCl2 – chlorid hořečnatý
Mg(OH)2 – hydroxid hořečnatý
MgF2 – fluorid hořečnatý
MgO – oxid hořečnatý


Výskyt - Hořčík je rozptýlen ve velkém množství v zeminách a rozpuštěn
v mořské vodě. Jeho snad nejvýznamnější zásobárnou je Mrtvé moře,
Izraeli s koncentrací přibližně 36 kg/m3. Produkce hořčíku na celém světě činila v roce 1995 asi 300 000 t, z toho 15 % bylo zpracováno na komponenty. Samozřejmě hořčík coby stopový prvek obsahují potraviny, např. olejnatá jádra, ořechy, zelenina a tvrdší voda.


Vlastnosti - Je to kovový prvek, lehký není ušlechtilý, významný minerál.


Použití - Svou specifickou hmotností (1,8 g/cm3) dosahuje pouze 67-- %
hmotnosti hliníku. Konstrukce z hořčíku, která odpovídá nosností
a tuhostí obdobné konstrukci z oceli, je o 52 % lehčí. Proto přinášejí
nové slitiny a metody zpracování hořčíku uplatnění pro tento nejlehčí konstrukční kov v automobilovém a leteckém průmyslu. Používání hořčíku v těchto průmyslech přináší obrovské úspory pohonných hmot a snížení emise CO2.
Hořčík je též velice významný minerál důležitý pro správnou funkci všech soustav lidského těla. Je nezbytný pro dokonalou činnost nervů, svalů a mnohých enzymů, účastní se též řízení činnosti více jak 300 životně důležitých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové stahy, uvolňuje svalové napětí a navozuje relaxaci. Zlepšuje mentální procesy a navozuje spánek, u starších lidí zlepšuje paměť, úsudek a myšlení. Může taky výrazně zlepšit stav Alzheimerovy nemoci. Pomáhá tělu využívat vitamíny, zejména E a C. Důležitou roli hraje v metabolismu cukru, tuku, nukleonových kyselin a bílkovin, také v procesech tvorby energie a jejího použití. Chrání též proti infarktu.
Je zcela nezbytný k udržení zubní skloviny a zvyšuje odolnost proti kazivosti zubů. Jeho zvláštností je, že pomáhá při zadržování moče.
Jeho nepřátelé jsou diuretika a hlavně alkohol.
Hodnocení: (hodnotilo 42 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info