Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

MĚĎ

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > MĚĎ
 
Titulek: MĚĎ
Datum vložení: 8.12.2006
Referát vložil: Zdeněk Beránek

 

Měď, chemická značka Cu (Cuprum).
Měď je ušlechtilý kovový prvek načervenalé barvy, používaný člověkem už od středověku. Je to prvek skupiny I.B skupiny periodické soustavy prvků. Vyznačuje se velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí. Je to velmi měkký a tažný kov a dobře se mechanicky zpracovává a jeho oxidační odolnost je velmi dobrá. Teplota tání je 1084°C. Měď se dá rozpustit pouze v minerálních kyselinách za přítomnosti oxidačních činidel. V případě kyseliny dusičné je oxidačním činidlem sama kyselina a měď se v ní velmi snadno rozpustí za silného vývoje oxidu dusíku.

Měď jako čistě ryzí se vyskytuje v zemské kůře poměrně vzácně, spíše se objevuje ve sloučeninách. Ve formě sulfidů patří mezi ně např. chalkosin a chalkopyrit. Které se vyskytují v cementačních částí rudných žil a ve výlevných horninách. Mezi největší producenty mědi v Evropě patří Polsko, ve světě pak Chile, Zair, Zambie, Kanada.

Měď se vyrábí hlavně ze sulfidické rudy, která je bohatá na železo, ale obsah mědi se v ní pohybuje kolem 1%. Vytěžená ruda se proto nejprve drtí a koncentruje, čímž obsah mědi stoupne na 15-20%. Ke koncentrátu se přidává křemen Sio2 a směs se při 1400°C taví. Surová měď tzv. černá mědˇ se čistí elektrolyticky.

Využití mědi je poměrně rozšířené např. v elektro průmyslu, kde se z ní vyrábí integrované obvody, elektromotory, aj. K dalšímu odvětví, kde se dá využít je stavebnictví zejména klempířský obor např. okapy, parapety, střechy atd., protože se nemusejí natírat a nejsou náročné na údržbu díky tomu, že se na nich vytváří měděnka, která kov chrání před hloubkovou oxidací. Nevýhodou je, že je to dosti nákladná záležitost. A v neposlední řadě tu máme také využití pro její perfektní tepelnou vodivost, vyrábí se z ní proto různé chladiče, kotle, nádobí, tepelné rozvody,atd.

Sloučeniny mědi mají oxidační číslo I až III.
Mezi její sloučeniny patří například:
- dusičnan měďnatý krystalizuje jako hexahydrát Cu(NO3)2.6H2O a bezvodý je bezbarvý. Jeho roztoky se používají k povrchové úpravě železných slitků(moření)
- oxid měďný, Cu2O používá se při barvení skla do červena
- síran měďnatý, CuSO4 používá se k výrobě pigmentů


Zdroj informací byly různé články na internetu a odborný slovník a v neposlední řadě i mé vědomosti, jelikož jsem vyučen v oboru mědikovectví.
Hodnocení: (hodnotilo 226 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info