Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Galenit

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Galenit
 
Titulek: Galenit
Datum vložení: 16.1.2007
 

 

Vlastnosti:
Galenit je hojný minerál, který krystalizuje v krychlové soustavě. Krystaly bývají hojné a z mnoha nalezišť známé v pěkném vývoji, většinou narostlé a někdy značně velké. Barvu má ocelově šedou, tmavší než u ryzího olova. Tvrdost má 2,5-2,75. Hustotu má 7,2-7,6. Má intenzivní kovový lesk (zejména na štěpných plochách), krystalové plochy často matně naběhlé. Vryp má šedočerný až černý a nelesklý. Štípe se dokonale podle krychle, úderem kladívka se rozpadá na drobné krychličky, vzácně je patrná štěpnost nebo dělitelnost. Velmi snadno se taví, bývá stříbronosný. Nejčastěji je kusový a zrnitý, ve stébelnatých, celistvých, vzácněji i hroznovitých a krápníkovitých, také stromečkovitých agregátech. Na hořících haldách tvoří někdy i značně velké kostrovitě vyvinuté krystaly. Celkem je známo asi 33 jednoduchých tvarů. Rozkládá se v kyselině dusičné(HNO3) za vylučování klků síry(S) a síranu olovnatého(PbSO4).

Použití:
Olovo vyrobené z galenitu se používá při výrobě akumulátorů a baterií, slouží k ochraně některých předmětů před korozí, jako stínidlo proti rentgenovému a radioaktivnímu záření, používá se do slitin, z nichž se vyrábějí například ložiska, pájky apod. Používá se ve sklářském, keramickém, gumárenském, textilním průmyslu a při výrobě léčiv.

Výskyt:
Hlavními producenty olova jsou Austrálie, Čína, USA, Peru, Kanada, Mexiko a Švédsko.
Hodnocení: (hodnotilo 49 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info