Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Krevel (hematit)

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Krevel (hematit)
 
Titulek: Krevel (hematit)
Datum vložení: 30.1.2007
Referát vložil: Milan 71

 

Krevel (hematit):
Původ magmatický, hydrotemální (střední a nižší teploty), metamorfní i sedimentární (vysrážením z mořské vody). Nejčastěji v zrnitých až celistvých, paprsčitě vláknitých až zemitých agregátech, složený z oválných útvarů velikosti hrachu až máku. Méně často v hrubě krystalických agregátech nebo šupinatý. Krystaly jsou vzácné, mají tvar šupinek, tabulek, romboedrů, často dvojčatí. Tvrdost 6,5 (zemité formy i 1), hustota 5,3 g/cm³, neštěpný – odlučnost je podmíněna dvojčatěním, lom lasturnatý, křehký. Slabě magnetický. Barva: červená, hnědá, šedá až černá, lesk kovový, matný, průhlednost: průsvitný až opaktní, vryp višňově červený, červenohnědý. Hematit se těží v povrchových dolech za pomoci těžké techniky. Důležitá ruda železa, čistý obsahuje až 70 % železa. Jemnozrnný zemitý a mletý se používá jako barvivo (rudka) nebo lešticí prášek. Někdy jako ozdobný a drahý kámen (fasetové brusy, kabošony, gemy).

Naleziště:
Česko – Narysov, Horní Blatná, Hradiště
Slovensko – Rudňany, Rožňava
Švédsko – Striberg, Norberg, Blötberg
Ukrajina – Krivoj Rog
Rusko – Kursk
Brazílie – Matto Grosso
a další.

Složení: Fe 69,94 %, O 30,06 %, příměsi Ti často až do 9 %, Mn, Al. Rozpustný v koncentrované HCl. Před dmuchavkou se netaví. Žíháním v oxidačním plameni se mění v magnetit.
Hodnocení: (hodnotilo 61 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info