Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sublimace naftalenu

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Sublimace naftalenu
 
Titulek: Sublimace naftalenu
Datum vložení: 4.3.2008
 

 

Úkol: přečištění naftalenu sublimací

Pomůcky: skleněná miska, sklíčko, kahan, miska s vodou, naftalen

Postup práce: Naftalen jsme dali do misky, přikryli sklíčkem a velmi pomalu zahřívali kahanem až se látka změnila v páru. Potom jsme nechali zchladnout sklíčko, tím že jsme na něj dali misku s vodou. Po úplném zchladnutí jsme sejmuli sklíčko a pozorovali vzniklé krystalky.

Závěr: Přímý přechod látky z tuhého skupenství do plynného skupenství se nazývá sublimace. V laboratoři se používá - vedle destilace a krystalizace - k čistění a izolaci krystalických látek od netěkavých nebo málo rozpustných příměsí. Ve srovnání s krystalizací poskytuje sublimace větší výtěžky produktů, které neobsahují uzavřené mechanické nečistoty a rozpouštědla. Proto slouží zejména k závěrečnému přečištění. Obecně lze rychlost sublimace ovlivnit teplotou, tlakem a provedením experimentu. Rychlost sublimace závisí také na velikosti povrchu sublimované látky, podobně jako rychlost odpařování.
Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info