Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Prvky a jejich vazby

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Prvky a jejich vazby
 
Titulek: Prvky a jejich vazby
Datum vložení: 13.5.2008
Referát vložil: alenasulak

 

Počet známích prvů se stále zvětšuje. Na konci 20.století jich již vědci pojmenovali na 109.Prvky spadají do hlavních kategorií. Nejpočetnější jsou kovy, jako např.olovo, měď a zlato. Ostatní jsou nekovy, jako neon, uhlík a síra. Několik prvků, jako např. křemík, patří mezi polokovy neboli metaolidy, protože mají vlastnosti jak kovů, tak nekovů. Nejvíce prvků má při pokojové teplotě pevné skupenství, ale existuje při ní i několik plynů. Pouze dva prvky - rtuť jako kov a brom jako nekov - jsou kapaliny. Atomy se vážou nebo spojují dohromady sdílením nebo předáváním elektronů v jejich nejsvrchnějším (valenčních) sférách. Kdyby tomu tak nebylo, vesmír by byl jen obrovským množstvím jednotlivých volně se pohybujících atomů. Prvky tvoří vazby - kovovou, iontovou a konvalentní, třemi rozdílnými způsoby. Některé vazby i jiné si vysvětlíme.
1.) Jsou kovalentní vazby
- Některé atomy jsou napojeny vazbou, při níž prvky společně sdílejí své elektrony.Např. molekula amoniaku je tvořena atomem dusíku (N), na nějž jsou vázány tři atomy vodíku (H), dusík má pět elektronů ve druhé sféře a podílí sena úplném souboru osmi elektronů spolu se třemi elektrony z atomů vodíku. V chemii používáme ke zkrácenému zápisu molekuly amoniaku její chemický vzorec NH.
2.)Kovové vazby
- Atomy kovů se navzájem spojují zvláštním druhem vazby. Místo sdílení elektronů mezi určitými atomy, jako je tomu u kovalentní vazby, sdílejí jejich atomy valenční elektrony se volně pohybují, takže kovy jsou zpryvidla velmi dobrými elektrickými vodiči.
3.)Ionty a iontové vazby
Některé atomy si při vazbě elektrony raději předávají, než aby je sdílely. Např. sodík má ve vnější slupce právě jeden elektron. Chlor naopak potřebuje jeden elektron pro zaplnění vnější slupky. Proto sodík tento elektron uvolní a chlor jej přijme. Tento elektron způsobí, že se atom sodíku bez jednoho elektronu se stane kladně nabitým a chlor s jedním přebývajícím elektronem získá záporný náboj. Nabité atomy a molekuly se nazývají ionty. Když se k sobě přiblíží kladné a záporné ionty,jejich opačné náboje způsobí, že se navážou iontovou vazbou.
Hodnocení: (hodnotilo 117 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info