Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Polyethylen a Polypropylen

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Polyethylen a Polypropylen
 
Titulek: Polyethylen a Polypropylen
Datum vložení: 11.6.2008
 

 

POLYETHYLEN

Polyethylen (PE) je termoplast, který vzniká polymerací ethenu.
Lze využít polymerace za nízkého tlaku (vznikne polymer s lineárním řetězcem, značka lPE – liten) nebo za vysokého tlaku (vznikne polymer s rozvětveným řetězcem, značka rPE – bralen). Při výrobě lze využít vstřikování a vytlačování.

Polyethylen je znám již od roku 1935, ale až do roku 1953 byl málo rozšířen, protože se do té doby vyráběl jen obtížnou polymerací za vysokého tlaku. Vylepšením technologie se polyethylen stal snad nejrozšířenějším plastem po PVC (polyvinylchlorid).

Výroba polyethylenu (PE)
Samotný ethylen (CH2=CH2) se získává z ethenu(CH3=CH3), ropy, zemního plynu a odpadu ze zpracování uhlí. Ethylen je bezbarvý nasládlý plyn s mírným narkotickým účinkem. Je dosti reaktivní a jeho bod varu je kolem –100 °C. Polymerace ethylenu vyžaduje buď mimořádné podmínky, nebo účinné katalyzátory.
Polymerace ethylenu za vysokého tlaku byla zavedena nejdříve a přesto se stále používá. Při této polymeraci se pracuje s vysokými tlaky 50 – 300 MPa, při teplotě kolem 300 °C. Při této reakci se uvolňuje velké množství tepla a kdyby nebyl reaktor účinně chlazen, došlo by k explozi. Jako katalyzátor se zde užívá chlorid hlinitý (AlCl3). Nejběžnější je polymerace v plynné fázi. Trubky, užívané jako reaktor, jsou silně chlazeny a přivádí se do nich stlačený ethylen s malým množstvím kyslíku jako iniciátoru (iniciuje, nastartuje reakci). Většina ethylenu zpolymeruje relativně rychle, ale reakce se nechává běžet i několik hodin. Konečný produkt polymerace má olejovitý charakter. Zpracovaný produkt se buď do forem vstřikuje nebo se do nich vytlačuje.
Polyethylen se dá snadno upravovat například ozářením (kdy dochází k síťování), chlorováním (plast změkne, zohební), chlorsulfováním (Polyethylen se chloruje v přítomnosti oxidu siřičitého. Takto upravený je lepivý, podobný kaučuku. Ten se může dále upravovat a dokonce vulkanizovat vodou. Vyrábějí se z něho materiály odolné kyselinám a žáru) atd. Každá z těchto úprav mění zásadním způsobem vlastnosti polyethylenu.

Z polyethylenu jsou například tašky, mikroten, láhve na saponáty, mísy apod. Rozlišuje se polyethylen HD (High density, vysoká hustota, mery jsou v řetězci) a LD (Low density, nízká hustota, mery jsou navzájem zesíťované). Polypropylen HD je méně rozpustný, pružnější a transparentní, s rostoucím zesíťováním tvrdne a křehne.
Polypropylen

Polypropylen (PP) je termoplastický polymer, používaný v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu a v laboratorních vybaveních. Prodává se pod obchodním názvem Triplen, Tatren atd.
Jsou to částečně krystalické plasty, které se získávají za pomoci katalyzátorů polymerizací propenu
Jako základní surovina pro výrobu se používá Propen
Polypropylen vyniká velmi dobrou chemickou a mechanickou odolností. Má přidělené mezinárodní identifikační číslo pro plasty. V roce 2001 dosáhla roční celosvětová produkce polypropylenu přes 30 milión tun.
Tvoří dva druhy: tzv. izotaktický polypropylen (krystalicky tuhý, houževnatý, chemicky odolný plast širokého použití, například pro výrobu vláken) a tzv. ataktický polypropylen (lepkavá parafinovitá hmota, vznikající též při výrobě polypropylenu, využívaná jako laciná surovina zejména pro výrobu izolačních hmot).
Odolný proti všem látkám mimo benzenu, benzinu, chloroformu,
trichlorethylenu, bromovým vodám, a kyselině dusičné.
V případě nejasností je třeba provést zkoušku.
Zdravotně nezávadný

Chemicky stabilní - nezanechává pachové stopy
Měrná hmotnost 0,92g/cm3
Tepelná odolnost -10 až +90 stupňů C
Hladký lesklý povrch
Snadná omyvatelnost
Estetický vzhled
Stabilizace UV
Nízká hmotnost
Cenová dostupnost
Náhrada nerezových nádob a rozvodů

Pro výrobu fólií a vstřikovaných výrobků, textilních pásek (pytle a vaky), netkaných textilií (dětské plenkové kalhotky, jednorázové obleky, textilie pro stavebnictví a zemědělství). Stejně jako polyethylen nachází uplatnění v automobilovém průmyslu, při výrobě hraček, kuchyňského nádobí či bazénů. Velké využití našel jako výchozí surovina pro výrobu obalů na potraviny – nejrůznějších kelímků na jogurty, tuky, mražené výrobky i saláty.
Hodnocení: (hodnotilo 263 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info