Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Uhlík C

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Chemie > Uhlík C
 
Titulek: Uhlík C
Datum vložení: 31.3.2009
Referát vložil: Dendous

 

Uhlík se v přírodě vyskytuje jako diamant a grafit (tuha). Je obsažen ve všech druzích uhlí, je vázán v tělech organismů, v ropě, v zemním plynu aj. Po vodíku tvoří nejvíce sloučenin.

Čiré diamanty se brousí a používají se ve šperkařství pod názvem brilianty. Hmotnost diamantů se vyjadřuje v karátech(1karát je 0,205 gramů). Ostatní přírodní i uměle vyrobené diamanty se pro svou tvrdost užívají k broušení a vrtání. Grafit se používá k výrobě elektrod, tužek a jako mazadlo ložisek.

K uměle vyrobeným formám uhlíku patří saze, koks a aktivní uhlí. Saze se uplatní při výrobě pryže na pneumatiky a při výrobě plastů. Koks se používá např. při výrobě surového železa a jako pevné palivo.
Hodnocení: (hodnotilo 150 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. Diskuse: miniBB forum software © 2001-2006
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info